Notowania

sąd
10.02.2010 15:34

W. Brytania: Sąd za odtajnieniem dokumentów ws. tortur

# dochodzi zawartość ujawnionych dokumentów, oświadczenie Milibanda #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi zawartość ujawnionych dokumentów, oświadczenie Milibanda #

10.02. Londyn (PAP/AP,media) - Brytyjski sąd apelacyjny potwierdził w środę, że rząd W. Brytanii musi ujawnić materiały wywiadu USA na temat traktowania w ośrodku odosobnienia w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie Etiopczyka z prawem pobytu w Wielkiej Brytanii Binyama Mohameda.

Zgodnie z orzeczeniem sądu władze w Londynie odtajniły siedem akapitów, według których w czasie przesłuchań prowadzonych przez Amerykanów w Pakistanie w 2002 roku Mohamed był celowo pozbawiany snu. Grożono mu także, że zostanie wywieziony poza miejsce odosobnienia i "ślad po nim zaginie". Stres towarzyszący takim metodom przesłuchań był potęgowany faktem, że Mohamed był w ich trakcie zakuty w kajdanki - ujawniono.

Takie traktowanie zatrzymanego określone zostało w dokumentach jako "okrutne, nieludzkie i degradujące".

Podtrzymując wyrok w środę sędziowie odrzucili argumenty władz, że ujawnienie takich informacji zaszkodziłoby amerykańsko-brytyjskiej współpracy wywiadowczej.

W październiku 2009 roku sąd wyższej instancji High Court opowiedział się za odtajnieniem tych materiałów. Od tego orzeczenia odwołało się wówczas Foreign Office (MSZ). Minister spraw zagranicznych David Miliband ostrzegał, że opublikowanie informacji naraziłoby bezpieczeństwo kraju.

Po ogłoszeniu wyroku sądu apelacyjnego Miliband wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że przyjmuje decyzję sądu, ale zastrzeżenia władz nigdy nie dotyczyły konkretnie tych siedmiu akapitów. "Zgłosiliśmy apelację, żeby bronić zasady, którą uważamy za fundamentalną dla naszego bezpieczeństwa; głosi ona, że przekazywane nam informacje wywiadowcze będą przez nas chronione" - wyjaśnił.

Mohamed oskarża władze amerykańskie, że w zmowie z Brytyjczykami poddawały go torturom. Został aresztowany w 2002 roku w Pakistanie w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi dokumentów tożsamości. Mężczyzna twierdzi, że był torturowany w Pakistanie oraz później w Maroku zanim trafił do więzienia dla podejrzanych o terroryzm w Guantanamo. W ubiegłym roku został zwolniony bez postawienia zarzutów.

W zeszłym roku High Court informował, że amerykańskie dokumenty wywiadowcze zawierają relację na temat traktowania Mohameda przekazaną brytyjskiemu wywiadowi przed przesłuchaniem go przez brytyjskiego agenta MI5 w maju 2002 roku. (PAP)

ksaj/ ro/

5644571 5644430 5642770 5642996 arch.

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz