Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Salwy armatnie w 59. rocznicę akcesji Elżbiety II

0
Podziel się:

Królewska artyleria upamiętniła w poniedziałek 59. rocznicę odziedziczenia
tronu przez Elżbietę II salwami armatnimi w Green Parku, w bliskiej odległości od Pałacu Buckingham
oraz w Tower of London - twierdzy pamiętającej czasy Wilhelma Zdobywcy.

Królewska artyleria upamiętniła w poniedziałek 59. rocznicę odziedziczenia tronu przez Elżbietę II salwami armatnimi w Green Parku, w bliskiej odległości od Pałacu Buckingham oraz w Tower of London - twierdzy pamiętającej czasy Wilhelma Zdobywcy.

Jest tradycją, że jeśli rocznica akcesji przypada - jak w tym roku - w niedzielę, salwy armatnie przekłada się na poniedziałek.

Tradycyjnie Elżbieta II upamiętniła rocznicę akcesji na tron w ścisłym gronie rodzinnym w Sandringham w Norfolk we wschodniej Anglii - posiadłości rodziny królewskiej od czterech pokoleń. od 1977 roku posiadłość jest częściowo udostępniana zwiedzającym.

W Sandringham Elżbieta II tradycyjnie spędza Święta Bożego Narodzenia, do Londynu wraca zwykle w drugim tygodniu lutego. Świadectwem jej obecności w brytyjskiej stolicy jest zdjęcie z dachu Pałacu flagi państwowej i wywieszenie królewskiej.

Elżbieta II została głową państwa w wieku 26 lat w dniu 6 lutego 1952 roku, po śmierci Jerzego VI, o której dowiedziała się w czasie pobytu wraz z mężem, księciem Edynburga Filipem, w Kenii. Koronowała się w Opactwie Westminsterskim 2 czerwca 1953 roku.

21 kwietnia monarchini będzie obchodzić 85. urodziny. Oprócz faktycznych urodzin, brytyjscy monarchowie obchodzą także urodziny oficjalne, zwykle w pierwszą lub drugą niedzielę czerwca. Odbywa się wówczas parada z orkiestrą i sztandarem.

29 kwietnia królowa wyda bankiet z okazji ślubu jej wnuka księcia Williama z Kate Middleton. Za mąż wychodzi także jej wnuczka Zara Phillips.

W maju Elżbieta II najprawdopodobniej pojedzie z oficjalną wizytą do Republiki Irlandii, gdzie od czasów uzyskania przez ten kraj niepodległości w latach 20. dziewiętnastego wieku nie był żaden brytyjski monarcha. Irlandzki przemysł turystyczny obiecuje sobie, że wizyta monarchini przyciągnie turystów.

Nie ma jednak pewności, czy względy bezpieczeństwa nie spowodują, że Elżbieta II ograniczy się tylko do odwiedzin Dublina.

Po raz ostatni terytorium Republiki Irlandii, wówczas zwane Irlandią Południową i należące do korony brytyjskiej, odwiedził dziad Elżbiety II Jerzy V w 1911 roku.(PAP)

asw/ az/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)