Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Short: rząd w ogóle nie przedyskutował inwazji na Irak

0
Podziel się:

Brytyjski rząd nie chce ujawnić protokołów ze
swych posiedzeń poprzedzających inwazję na Irak, gdyż wykazują
one, że tak doniosłej kwestii w ogóle nie przedyskutowano -
oświadczyła Clare Short, była minister ds. rozwoju
międzynarodowego w rządzie Tony'ego Blaira.

Brytyjski rząd nie chce ujawnić protokołów ze swych posiedzeń poprzedzających inwazję na Irak, gdyż wykazują one, że tak doniosłej kwestii w ogóle nie przedyskutowano - oświadczyła Clare Short, była minister ds. rozwoju międzynarodowego w rządzie Tony'ego Blaira.

"Gorzka ironia polega na tym, iż rząd ukrywa fakt, że podjęciu decyzji nie towarzyszyło żadne starcie argumentów. Protokóły musiałyby to ujawnić. I na tym polega prawdziwy skandal związany z ich utajnieniem" - powiedziała Short tygodnikowi "Mail on Sunday".

Short, która uczestniczyła w posiedzeniach rządu, zdystansowała się od twierdzeń ministra sprawiedliwości Jacka Strawa, ministra spraw zagranicznych w czasie inwazji na Irak. Według niego powodem odmowy udostępnienia protokołów jest ochrona poufnych dyskusji między członkami gabinetu.

Jak twierdzi Short, rzeczywistym powodem odmowy jest chęć zamaskowania faktu, że żadnej dyskusji nie było, a ówczesny premier Tony Blair nie dopuścił do debaty nad prawnymi aspektami inwazji dokonanej 19 marca 2003 roku.

"Gdy przyszliśmy na posiedzenie gabinetu 17 marca, znaleźliśmy przed sobą kartkę z kilkoma akapitami napisanymi przez prokuratora generalnego Lorda Goldsmitha, który zaczął odczytywać je na głos, ale powiedzieliśmy mu, że to niepotrzebne, bo możemy przeczytać sami. Wówczas Tony Blair powiedział +To byłoby na tyle+ czy coś w podobnym duchu" - relacjonowała Short.

25 lutego Straw zawetował orzeczenie Trybunału ds. Informacji (organu działającego w oparciu o ustawę o swobodnym dostępie do informacji z 2000 roku), które nakazuje ujawnienie protokółów z posiedzeń rządu z 13 i 17 marca 2003 roku. Takie dokumenty są zwykle ujawniane w Wielkiej Brytanii po 30 latach, a w niektórych przypadkach pozostają tajne o wiele dłużej.

Trybunał w styczniu orzekł, że interes publiczny w ujawnieniu tych protokółów powinien mieć pierwszeństwo przed zasadą poufności. Straw uznał, że ujawnienie protokołów spowodowałoby, iż w przyszłości ministrowie powstrzymaliby się przed otwartą dyskusją w gabinecie nad drażliwymi politycznie kwestiami.

Ani rząd Tony'ego Blaira, ani jego następcy Gordona Browna nie zgodził się na przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie politycznych przesłanek decyzji o ataku na Irak.

Short ustąpiła z rządu 12 maja 2003 roku. W jego skład weszła po historycznym zwycięstwie laburzystów w maju 1997 roku. Od 2006 roku nie należy do klubu parlamentarnego Partii Pracy. W najbliższych wyborach nie zamierza ubiegać się o mandat. Posłanką do Izby Gmin jest od 1983 roku. (PAP)

asw/ klm/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)