Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Skradziono rzeźbę Moore'a sprzed jego dawnego domu

0
Podziel się:

Cenną rzeźbę z brązu słynnego angielskiego rzeźbiarza
Henry'ego Morre'a skradziono sprzed jego dawnego wiejskiego domu w hrabstwie Hertfordshire - podała
w piątek policja. Kradzież może mieć związek ze wzrostem cen złomu metali kolorowych.

Cenną rzeźbę z brązu słynnego angielskiego rzeźbiarza Henry'ego Morre'a skradziono sprzed jego dawnego wiejskiego domu w hrabstwie Hertfordshire - podała w piątek policja. Kradzież może mieć związek ze wzrostem cen złomu metali kolorowych.

Sprzed domu w Perry Green w Hertfordshire rzeźba "Zegar słoneczny" z 1965 roku, złożona z dwóch cienkich brązowych skrzyżowanych ze sobą półksiężyców, zniknęła we wtorek wieczorem lub w środę rano. Była modelem do większych realizacji. Jej wartość szacuje się na 500 tys. funtów.

Dyrektor fundacji Henry'ego Moore'a Richard Calvocoressi powiedział, że w ostatnich latach na terenie posiadłości Perry Green wzmocniono środki bezpieczeństwa po poprzedniej kradzieży z 2005 roku, kiedy z posiadłości znikła rzeźba wyceniana na ok. 3 mln funtów. Policja sądzi, iż mogła zostać przetopiona i sprzedana na złom.

W grudniu z londyńskiego parku w Dulwich została skradziona abstrakcyjna rzeźba z brązu wybitnej brytyjskiej rzeźbiarki Barbary Hepworth, "Dwie formy (podzielony okrąg)" z 1969 roku. Złodzieje odpiłowali rzeźbę od cokołu. Ubezpieczenie przez gminę opiewało na pół miliona funtów, lecz wartość "Dwóch Form" w rzeczywistości była o wiele wyższa. A w skupie złomu - jak podawała prasa - można była uzyskać za nią 750 funtów.

Lokalne władze mówiły wówczas, że "kradzież dzieł sztuki z przestrzeni publicznej oraz metali" osiągnęła skalę epidemii.

Ceny miedzi - głównego składnika brązu - wzrosły w ostatnich trzech latach ponaddwukrotnie, co zaowocowało gwałtownym wzrostem kradzieży dzieł z metalu, pamiątkowych tablic oraz przewodów. Wielka Brytania jest jednym z największych na świecie eksporterów złomu.

Łupem złodziei miedziane pokrycia dachowe padały już wcześniej; kilka lat temu z powodu kradzieży w jednym z kościołów w Brighton zamilkły zabytkowe dzwony.

Zimą Scotland Yard utworzył specjalną jednostkę do walki ze złomiarzami. A w kwietniu rząd zapowiedział, że nowe rozwiązania uderzające w złodziei metali kolorowych wejdą w życie jesienią.

Henry Moore (1898-1986) - jeden z najważniejszych rzeźbiarzy XX w., przedstawiciel abstrakcji organicznej - wywarł istotny wpływ na całe pokolenia rzeźbiarzy. Barbara Hepworth (1903-1975), autorka modernistycznych, abstrakcyjnych rzeźb, których charakterystyczną cechą są otwory i gra z przestrzenią, wraz z Moore'em należy do twórców najsilniej oddziałujących na rzeźbę połowy XX wieku. (PAP)

klm/ ro/

11822519 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)