Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Szef MSZ: stosunki z Rosją stają się lepsze

0
Podziel się:

Stosunki brytyjsko-rosyjskie systematycznie poprawiają się i są "w rosnącym
trendzie" - powiedział w Londynie szef brytyjskiej dyplomacji William Hague po spotkaniu z
ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Stosunki brytyjsko-rosyjskie systematycznie poprawiają się i są "w rosnącym trendzie" - powiedział w Londynie szef brytyjskiej dyplomacji William Hague po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Jeszcze w tym roku do Moskwy na zaproszenie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa pojedzie premier David Cameron.

"Wizyta (rosyjskiego ministra) jest ważnym elementem systematycznej, stopniowej poprawy stosunków brytyjsko-rosyjskich zapoczątkowanej przez obecny rząd (po dojściu do władzy w maju 2010 roku - PAP)" - zaznaczył Hague na konferencji prasowej.

Londynowi zależy na tym, by zadrażnienia w stosunkach z Moskwą, zwłaszcza odmowa ekstradycji do Wielkiej Brytanii Andrieja Ługowoja, nie zaciążyły na obiecującej perspektywie współpracy w innych dziedzinach. Ługowoj został oskarżony o otrucie w 2006 roku izotopem promieniotwórczego polonu naturalizowanego Brytyjczyka, byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki.

Brytyjczykom zależy w szczególności na współpracy z Rosjanami w zakresie międzynarodowego bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu i chcą, by ta współpraca odbywała się z pominięciem FSB. Brytyjskie służby specjalne zerwały kontakty z FSB w 2007 roku, gdy władze Rosji odmówiły wydania Ługowoja.

Według nieoficjalnych doniesień, brytyjski rząd chciałby powrotu do Moskwy przedstawicielstwa urzędu SFO (Serious Fraud Office), zajmującego się zwalczaniem malwersacji finansowych na dużą skalę. Ma to znaczenie w świetle rosnącej liczby majętnych Rosjan mieszkających w Londynie, których finanse nie zawsze są przejrzyste.

Obie strony podpisały porozumienie w sprawie zmodernizowania "gorącej linii telefonicznej", łączącej Downing Street z Kremlem. Linia ta założona po raz pierwszy w latach 80. dla zapobieżeniu konfliktowi nuklearnemu nie była używana i wymaga modernizacji. W nowym wydaniu będzie bezpieczna, zakodowana i będzie miał do niej dostęp nie tylko premier Cameron i prezydent Miedwiediew, ale również wysoko postawieni urzędnicy.

Według Hague'a, uzgodniono "praktyczne sposoby" rozwoju współpracy m.in. w dziedzinie zwalczania zorganizowanej przestępczości, terroryzmu, handlu i kontaktów naukowo-technicznych. Rozmawiano też na temat Afganistanu, Egiptu i Bliskiego Wschodu. Ławrow ocenił m.in., że kolejny pakiet oenzetowskich sankcji wobec Iranu spowoduje społeczne problemy w tym kraju. Zaznaczył, że Moskwa nie może wesprzeć takich sankcji.

W najbliższym czasie z wizytą do Moskwy pojedzie minister stanu ds. uniwersytetów David Willets, który będzie przewodniczył mieszanej komisji ds. nauki i technologii i zainauguruje brytyjsko-rosyjski rok współpracy w badaniach kosmosu.

Ostatnio koncern BP i rosyjski koncern Rosnieft podpisały umowę o współpracy w eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na Morzu Karskiego.

W ocenie komentatorów, stosunki brytyjsko-rosyjskie mimo tych inicjatyw pozostają napięte. Rosjanie mają za złe Brytyjczykom udzielanie azylu przeciwnikom politycznym Kremla, jak Borys Bieriezowski, a Brytyjczycy Rosjanom - utrudnienia wizowe.

Władze Rosji krytykowały ostatnio aresztowanie i groźbę deportacji Jekatieriny (Katii) Zatuliwietier, oskarżonej o szpiegostwo Rosjanki pracującej w biurze poselskim liberalno-demokratycznego posła Mike'a Hancocka. Przed kilkoma dniami rosyjskie władze anulowały wizę korespondentowi "Guardiana" w Moskwie Luke'owi Hardingowi i wydaliły go z kraju; ostatecznie incydent wyjaśniono i dziennikarz może kontynuować pracę w Rosji. (PAP)

asw/ cyk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)