Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Sztuka częściowo napisana przez Szekspira

0
Podziel się:

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka "Podwójna Nieprawda" (ang. Double
Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor
angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka "Podwójna Nieprawda" (ang. Double Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.

Hammond cytowany przez wtorkowe, brytyjskie media, we współpracy z domem wydawniczym Arden, przygotowuje do druku nowe zbiorowe wydanie dzieł Szekspira, w którym po raz pierwszy znajdzie się "Podwójna Nieprawda".

Według niego mistrz ze Stratfordu jest autorem fragmentów sztuki i napisał ją wspólnie z innym dramatopisarzem Johnem Fletcherem, z którym współpracował także w pracach nad co najmniej dwoma innymi inscenizacjami, w tym o Henryku VIII.

"Podwójna Nieprawda" została odkryta ok. 300 lat temu przez ówczesnego impresario teatralnego Lewisa Theobalda, przekonanego o tym, iż jest to dzieło Szekspira. Jednak XVIII-wieczni szekspirolodzy zdyskwalifikowali dramat, uznając go za nieautentyczny.

W ocenie prof. Hammonda analiza tekstu sugeruje, iż rękę Szekspira można rozpoznać w pierwszych dwóch aktach i zapewne również w dwóch scenach aktu III. Szekspirolog twierdzi, że dramat oparty jest na zagubionej od dawna sztuce "Cardenio", dla której podstawą były losy hiszpańskiego "błędnego rycerza z La Manchy" - Don Kichota.

Dzieło Cervantesa zostało przetłumaczone na angielski w 1612 r. "Podwójne Kłamstwo" było wystawiane tylko dwa razy w 1613 r. Szekspir współpracował z Fletcherem pod koniec życia. "Co najmniej połowa sztuk teatralnych napisanych w czasach, w których żył Szekspir, powstała zbiorowymi siłami kilku autorów" - wskazuje prof. Hammond.(PAP)

asw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)