Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: "Times": Chiny budują lotniskowiec

0
Podziel się

Chiny przystąpiły do budowy lotniskowca - twierdzi "The Times", powołując się
na zdjęcia satelitarne ze stoczni na wyspie Changxing w Szanghaju i ekspertów grupy badawczej IHS
Jane's. Według gazety może to oznaczać "przyspieszenie chińskich ambicji morskich".

bEqisgPp

Chiny przystąpiły do budowy lotniskowca - twierdzi "The Times", powołując się na zdjęcia satelitarne ze stoczni na wyspie Changxing w Szanghaju i ekspertów grupy badawczej IHS Jane's. Według gazety może to oznaczać "przyspieszenie chińskich ambicji morskich".

"Projekt, o którym spekulowano wcześniej i oficjalnie dementowano, to punkt zwrotny w asertywnej polityce Pekinu na wodach Azji i planach rozciągnięcia militarnego potencjału poza granice Chin" - napisał sobotni "Times".

"Struktura części jednostki widoczna w Changxing nie przypomina żadnego z komercyjnych statków będącego w trakcie budowy na sąsiednich dokach" - stwierdza raport IHS Jane's.

bEqisgPr

Niewykluczone, że jednostka będzie zbudowana w kilku częściach w różnych miejscach, a następnie złożona.

We wrześniu ub.r. Pekin wprowadził do służby lotniskowiec używany głównie do szkolenia załóg i pilotów dla nowej generacji lotniskowców, które będą zbudowane w Chinach. Lotniskowiec Liaoning, zakupiony w nieukończonym stanie od Ukrainy pod koniec lat 90. , to były radziecki okręt Wariag (wcześniejsza nazwa Riga), przeholowany do Chin i tam wyposażony.

"Times" przypomina, że chiński kontradmirał Song Xue w niedawnej publicznej wypowiedzi powiedział, że przyszły chiński lotniskowiec "będzie większy i zdolny do przewożenia większej liczby samolotów" niż ukraiński, ale zaprzeczył, by już teraz budowano go w stoczni Changxing.

Na Pacyfiku stacjonują dwie amerykańskie morskie grupy bojowe z dwoma lotniskowcami.(PAP)

bEqisgPx

asw/ klm/ kar/

bEqisgPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)