Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W.Brytania: Trzech Polaków skazanych za przemyt papierosów
Sąd w Ipswich skazał na kary więzienia trzech Polaków za usiłowanie przemycenia 2,7 mln sztuk papierosów, co naraziłoby brytyjski skarb państwa na stratę w wysokości 1 mln 975 tys. funtów - poinformował w środę w komunikacie prasowym brytyjski urząd celny HMRC.

Papierosy zamaskowane niebudzącymi podejrzeń towarami przemycano do Anglii w trzech partiach. W pierwszej, wykrytej przez celników 24 maja ubiegłego roku w magazynie w Chelmsford, znajdowało się 800 tys. sztuk. Celnicy aresztowali wówczas 31-letniego Radosława M.


Największą przesyłkę, z 1,2 mln sztuk papierosów, celnicy przechwycili 25 maja ub.r. w magazynie w Colchester, trzecią zaś, z 660 tys. sztuk papierosów, 9 sierpnia ub.r. w magazynie w Peterborough, wynajętym przez 33-letniego Marcina S., którego wkrótce potem aresztowano.

Śledztwo wykazało, iż M., S. oraz trzeci oskarżony 27-letni Rafał G. trudnili się częstym sprowadzaniem papierosów do Wielkiej Brytanii, wynajmując w tym celu magazyny w Londynie i wschodniej Anglii.

Policja powiązała S. i G. z wcześniejszymi transportami papierosów przechwyconych w Dover, a także w magazynach w Edmonon i Woolwich. Ta część dochodzenia dotyczyła usiłowania przemytu 5,4 mln sztuk papierosów.

Oskarżony M., warunkowo zwolniony przez policję, który miał przed sądem odpowiadać z wolnej stopy, zbiegł do Polski, gdzie policja aresztowała go na wniosek Brytyjczyków i przekazała w ich ręce.

S. i M. zostali skazani na kary po 3 i pół roku pozbawienia wolności, G. na 3 lata. Wszyscy oskarżeni przyznali się do winy. Sędzia Goodin uznał, że "(przemytnicza) operacja była prowadzona profesjonalnie i na dużą skalę". (PAP)

asw/ dmi/ mc/ mow/

Polska, towary, skazany, sztuka, w.brytania, polak, przemyt papierosów, trzech
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.