Notowania

wiadomości
31.01.2014 17:14

W. Brytania: Tusk rozmawiał z Cameronem o sytuacji na Ukrainie

Premier Donald Tusk w piątek po południu w bazie RAF w Oxfordshire rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem o trwającym na Ukrainie kryzysie politycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Donald Tusk w piątek po południu w bazie RAF w Oxfordshire rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem o trwającym na Ukrainie kryzysie politycznym. *

Nie wydano żadnego oświadczenia dla prasy, choć wcześniej je zapowiadano.

Tusk rozmawiał z Cameronem przez blisko trzydzieści minut. Premierzy spotkali się w brytyjskiej bazie wojskowej, skąd odlatują m.in. angielscy żołnierze do Afganistanu.

Po rozmowie Tusk i Cameron spotkali się z kilkoma brytyjskimi weteranami.

Tusk udał się na spotkanie z Cameronem bezpośrednio po wizycie u kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Berlinie.

Piątkowe rozmowy szefa polskiego rządu z Cameronem są kontynuacją cyklu spotkań, które Donald Tusk od środy prowadzi z szefami unijnych państw i rządów w sprawie Ukrainy.

Pierwsze było środowe spotkanie w Budapeszcie, gdzie Tusk rozmawiał z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej. Następnego dnia polski premier był w Brukseli, gdzie spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem. Tusk zaapelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

W czwartek wieczorem w Paryżu Tusk razem z prezydentem Francji Francois Hollande'em przekonywał, że UE musi mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy. Zdaniem Tuska najważniejszym warunkiem rozwiązania kryzysu na Ukrainie jest zaniechanie wszelkiej przemocy oraz porozumienie elit ukraińskich.

Antyrządowe protesty na Ukrainie, które wybuchły w listopadzie ubiegłego roku po decyzji prezydenta Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w krwawe zamieszki między demonstrantami a siłami ukraińskiego MSW.

Z bazy RAF w Oxfordshire Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ tgo/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz