Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Twinings coraz bliżej przenosin do Polski

0
Podziel się:

Znany producent herbat Twinings przygotowuje szkolenia pracowników z Polski
na terenie zamykanych zakładów w North Shields i jest coraz bliższy przeniesienia części produkcji
do Swarzędza - twierdzi tygodnik "Sunday Mirror".

Znany producent herbat Twinings przygotowuje szkolenia pracowników z Polski na terenie zamykanych zakładów w North Shields i jest coraz bliższy przeniesienia części produkcji do Swarzędza - twierdzi tygodnik "Sunday Mirror".

Twinings zamknie fabrykę paczkowania herbaty w North Shields (północno-wschodnia Anglia, rejon Newcastle) likwidując 263 miejsca pracy. Nowo wybudowane zakłady w Polsce na terenie specjalnej strefy ekonomicznej skorzystają z ulg dla przedsiębiorców i będą obsługiwać rynek europejski.

Gazeta twierdzi, że na personel North Shields spadnie trud przeszkolenia polskich pracowników, co budzi jego opory: "Pracownicy pogodzili się z tym, że ich miejsca pracy zostaną przeniesione za granicę, ale sprowadzanie do zamykanych zakładów pracowników z Polski, by ich szkolili, odbierają tak, jakby ktoś sobie wycierał nimi nos" - cytuje "Sunday Mirror" działaczkę związku zawodowego Usdaw Jayne Shotton.

Założyciel firmy Twinings of London Thomas Twining otworzył w Londynie w 1706 r. pierwszą herbaciarnię, która funkcjonuje do dziś. Upowszechnił też zwyczaj picia herbaty w wytwornym stylu. Od 1964 r. właścicielem marki towarowej jest firma Associated British Foods. W Wielkiej Brytanii Twinings zatrudnia około 800 pracowników.

Po zamknięciu zakładów w North Shields, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach, pakowanie herbaty na rynek brytyjski przejmą zakłady w Andoverze (Hampshire), gdzie firma chce uruchomić bardziej wydajny sprzęt. Może to oznaczać utratę ok. 129 miejsc pracy.

Twinings ma także w planach rozbudowę istniejących zakładów w Chinach, nastawionych na rynek azjatycki.

W listopadzie 2009 r., gdy po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o planach zamknięcia zakładów w North Shields, jeden z dyrektorów Twiningsa Marcus Cotter-Stone mówił, że jest to "bardzo trudny, ale konieczny krok". 2/3 herbaty importowanej do W. Brytanii po przepakowaniu jest eksportowanych do innych krajów, co naraża firmę na dodatkowe koszty i nie jest uważane za efektywne. Spożycie angielskiej herbaty upowszechnia się w nowych państwach UE, gdzie sprzedaż rośnie.

Wcześniej znany brytyjski producent słodyczy Cadbury stworzył w Polsce bazę produkcyjną m.in. budując zakłady produkcji gumy do żucia w Skarbimierzu. Nowy właściciel Cadbury'ego - Kraft - odsprzedał w lipcu wchodzące w skład grupy zakłady Wedla japońskiej grupie Lotte. (PAP)

asw/ mw/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)