Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Wielki odzew po programie w TV o zaginięciu Maddie McCann

0
Podziel się

Ponad 300 zgłoszeń telefonicznych i 170 e-maili otrzymała policja
brytyjska po nadaniu przez telewizję w poniedziałek rekonstrukcji zaginięcia w 2007 roku Madeleine
McCann. Pokazano nowe tropy w śledztwie i portrety pamięciowe poszukiwanych przez policję.

bEqMUKvF

Ponad 300 zgłoszeń telefonicznych i 170 e-maili otrzymała policja brytyjska po nadaniu przez telewizję w poniedziałek rekonstrukcji zaginięcia w 2007 roku Madeleine McCann. Pokazano nowe tropy w śledztwie i portrety pamięciowe poszukiwanych przez policję.

Odzew był "bezprecedensowy" - powiedział we wtorek Joe Mather z programu telewizyjnego BBC Crimewatch. Podkreślił, że wiele osób, które skontaktowały się z policją, to obywatele brytyjscy, którzy przebywali w portugalskim kurorcie Praia de Luz w chwili zaginięcia tam trzyletniej wówczas dziewczynki.

Rodzice Madeleine, Kate i Gerry McCann, twierdzą, że ich córka została uprowadzona wieczorem z hotelowego apartamentu podczas ich nieobecności. Przypuszczają, że mogła paść ofiarą międzynarodowej siatki pedofilskiej.

bEqMUKvH

Rekonstrukcja trwała około 25 minut i odtwarzała prawdopodobny łańcuch zdarzeń prowadzących do zaginięcia dziewczynki oraz inne fakty mogące mieć z nim związek. Pokazano dwa portrety pamięciowe mężczyzny widzianego wieczorem 3 maja 2007 roku, niosącego dziecko o jasnych włosach.

"Otrzymaliśmy wiele nazwisk mężczyzny widzianego około godz. 22 tego dnia. Były one różne, ale wielu świadków podawało to samo nazwisko" - powiedział Mather.

Rekonstrukcję opracowano, gdy policja przyjęła nową hipotezę w sprawie czasu, w jakim zaginęła dziewczynka. Obecnie sądzi, że stało się to około godz. 22 - mniej więcej godzinę później, niż dotychczas zakładano.

Śledczy poszukują informacji o kilku mężczyznach widzianych w pobliżu apartamentu rodziny McCann. W nowej wersji wydarzeń policja zwróciła uwagę na czterokrotny wzrost liczby włamań w kurorcie pomiędzy styczniem a majem 2007 roku. Bada też trop związany z osobami rzekomo zbierającymi datki na cele charytatywne i w związku z tym w rekonstrukcji pokazano portrety pamięciowe dwóch Portugalczyków.

bEqMUKvN

Hipotez dotyczących motywów uprowadzenia dziewczynki jest obecnie kilka. "Interpretacja dowodów, jakimi obecnie dysponujemy, nosi wszelkie cechy zaplanowanego porwania" - powiedział w poniedziałek inspektor Andy Redwood. Jednak inna hipoteza mówi o tym, że dziewczynka przeszkodziła włamywaczom, którzy weszli do apartamentu.

Rekonstrukcja zostanie w tym tygodniu pokazana w Holandii, Niemczech i Irlandii, ponieważ turyści z tych krajów przebywali w Praia de Luz w maju 2007 roku - podał portal BBC News.

W połowie 2008 roku prokuratura Portugalii umorzyła śledztwo w sprawie zaginięcia Madeleine z możliwością wznowienia go, jeśli pojawią się nowe dowody. Pod presją rodziców zaginionej i premiera Davida Camerona brytyjska policja powróciła do śledztwa w 2011 roku.(PAP)

awl/ kar/

bEqMUKvO

14805670 int.

bEqMUKwi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)