Notowania

wiadomości
18.01.2014 19:01

W.Brytania: William i Kate założyli firmy, by chronić swe marki towarowe

Wnuk Elżbiety II książę William i jego żona księżna Kate założyli firmy chroniące prawa własności do ich wizerunków, które są teraz oficjalnymi markami towarowymi - poinformowały w sobotę brytyjskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wnuk Elżbiety II książę William i jego żona księżna Kate założyli firmy chroniące prawa własności do ich wizerunków, które są teraz oficjalnymi markami towarowymi - poinformowały w sobotę brytyjskie media.

Należąca do księżnej Kate spółka CE Strathearn i będąca własnością Williama firma APL Anglesey mogą być wykorzystane do ochrony ich własności intelektualnej - na przykład wtedy, gdyby ktoś bez uprzedniego zezwolenia używał ich wizerunków do promocji własnych produktów.

Rzecznik Pałacu Kensington - czyli oficjalnej rezydencji książęcej pary - oświadczył, że firmy te nie podjęły dotąd żadnej działalności i nie mają charakteru instrumentów handlowych. Firmy te zarejestrowali jeszcze w październiku 2012 roku prawnicy Williama i Kate z firmy Harbottle & Lewis na ich polecenie - co ujawniono dopiero teraz.

Nie wyklucza się, że w przyszłości obie firmy zostaną wykorzystane do promowania produktów, których sprzedaż będzie finansować cele charytatywne.

Firmę o podobnym charakterze założył też książę Harry. Nazwał ją Tsessebe (inna nazwa afrykańskiej antylopy topi).

Nazwa firmy księcia Williama jest kombinacją jego dalszych imion: Arthur Philip Louis (APL) i walijskiej wyspy Anglesey, gdzie służył jako pilot wojskowego śmigłowca ratowniczego. Jego żona nazwała swoją firmę od własnych pierwszych imion Catherine Elizabeth (CE) i tytułu księżnej Strathearn, przyznanego jej przez Elżbietę II.

Oznacza to, że wizerunek książęcej pary jest jej własnością i chronią go prawa autorskie. "Daily Mail" zauważa, że Harbottle & Lewis wśród swych klientów mają celebrytów i sportowców: Davida i Victorię Beckham oraz supermodelkę Kate Moss, którzy także są marką towarową i sponsorują takie towary jak obuwie sportowe, perfumy czy modna odzież.

Także inni członkowie rodziny królewskiej sponsorują produkty i artykuły pamiątkarskie. Produkty zaaprobowane przez Elżbietę II i zaopatrzone w jej logo lub wizerunek można kupić m.in. w sklepie z pamiątkami Pałacu Buckingham. Przychód przeznaczany jest na utrzymanie królewskich zbiorów sztuki Royal Collection.

Następca tronu książę Walii Karol prowadzi działalność komercyjną, produkując m.in. herbatniki i przetwory owocowe. (PAP)

asw/ dmi/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz