Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W. Brytania: Wsparcie kultury. Inauguracja Polish National Trust

0
Podziel się:

W ambasadzie RP zainaugurowano w piątek wieczór działalność nowej inicjatywy
wspierania polskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce i innych krajach - Polish National Trust
(PNT) Ltd.

W ambasadzie RP zainaugurowano w piątek wieczór działalność nowej inicjatywy wspierania polskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce i innych krajach - Polish National Trust (PNT) Ltd.

"PNT (Polski Narodowy Fundusz Powierniczy) to elastyczny finansowy instrument wspierania szeroko rozumianego polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez odpisy podatkowe w Wielkiej Brytanii" - powiedział historyk Adam Zamoyski.

Ofiarodawca (osoba indywidualna, lub firma) może sam wskazać dyrekcji PNT cel, na który chciałby przeznaczyć darowiznę, bądź też dać mu swobodę decydowania. Zarząd administruje pieniędzmi i przyznaje je na wybrane cele.

"Niedawno brytyjski kolekcjoner renesansowego włoskiego fajansu chciał sfinansować katalog na wystawę majoliki w Polsce. Okazało się, że w Anglii nie otrzyma z tego powodu ulgi podatkowej, a w Polsce nie ma jak tych pieniędzy przyjąć" - podał przykład Zamoyski.

Założycielami PNT są młodzi ludzie, na ogół Polacy urodzeni w Anglii, o których Zamoyski powiedział, że "pracowali w prawdziwym świecie finansów, bankowości, rachunkowości i prawa".

Trust, będący w Wielkiej Brytanii podstawowym instrumentem prawno-finansowym nie ma własnej polityki kulturalnej i nie realizuje własnych projektów. Jego rola polega na ułatwianiu finansowania takich projektów darczyńcom.

Jako przykłady Zamoyski wskazał m. in. na możliwość wyremontowania zabytkowego wiejskiego kościoła w Polsce, ufundowanie projektu bibliotecznego, muzealnego, lub konserwatorskiego, uporządkowanie grobów zasłużonych Polaków zagranicą, bądź ufundowanie pamiątkowej tablicy ku czci polskich lotników w Wielkiej Brytanii.

Innym celem Trustu jest oświata kulturalna i mobilizowanie opinii w Wielkiej Brytanii i Polsce do realizacji projektów ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

Założycielami PNT i jej dyrektorami są: David Jordan analityk i konsultant z firmy brokerskiej Clarksons, Marie Kato specjalistka od PR z Politycznej Sekcji ambasady RP w Londynie oraz Gabriel Olearnik z firmy prawniczej Salans, który założył i kierował ośrodkiem darmowych porad prawnych dla polskich imigrantów.

Dyrekcja ma grupę doradczą złożoną z prof. Andrzeja Ciechanowieckiego, który w Londynie prowadził dwie galerie sztuki i pomógł wyposażyć Zamek Królewski w Warszawie, historyków Normana Daviesa i Adama Zamoyskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego Londynu Jacka Lohmana, dyrektora Instytutu Sikorskiego Andrzeja Suchcitza oraz hrabiny Katarzyny Raczyńskiej.

Jeszcze przed oficjalną inauguracją PNT zaangażował się w realizację dwóch projektów we współpracy z Muzeum Czartoryskich w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Z tymi instytucjami związanych jest dwóch członków grupy doradczej: Jack Lohman jest przewodniczącym Rady Powierniczej Muzeum Narodowego, zaś Adam Zamoyski prezesem zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich. (PAP)

asw/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)