Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
w.brytania
16.07.2009 16:31

W.Brytania wybuduje ekomiasta

Rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie zapowiedział budowę czterech przyjaznych dla środowiska ekologicznych miast w Anglii - pisze w czwartkowym wydaniu dziennik "The Guardian".

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie zapowiedział budowę czterech przyjaznych dla środowiska ekologicznych miast w Anglii - pisze w czwartkowym wydaniu dziennik "The Guardian".

Do 2020 roku ma powstać 10 przyjaznych dla środowiska osad.

Planowana budowa ekomiast wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkaniowym oraz ma znaczenie dla walki z postępującym ocieplaniem się klimatu.

Brytyjski premier Gordon Brown powiedział, że pierwsze cztery miasta znajdą się w "awangardzie zielonej brytyjskiej rewolucji".

"Ekomiasta przyczynią się do złagodzenia braku dostępnych cenowo mieszkań na wynajem i sprzedaż i zminimalizowania skutków zmiany klimatu. Zapewnią nowoczesne mieszkania z niższymi rachunkami za energię, energooszczędne biura oraz nowe szkoły, ośrodki społeczne i usługi" - dodał premier.

Jednak projekt ekomiast wywołał kontrowersje; spotkał się on z oporem lokalnych społeczności, konserwatystów i działaczy na rzecz zachowania wiejskiego krajobrazu.

Charakterystyczne cechy ekomiasta:

- miejskie systemy ogrzewania, punkty ładowania samochodów elektrycznych;

- wszystkie domy leżą w zasięgu 10 minut pieszo od środków transportu publicznego i codziennych usług;

- parki, boiska i ogrody mają stanowić 40 procent powierzchni miasta;

- sklepy, restauracje i szkoły mają być budynkami, które nie emitują dwutlenku węgla;

- przejazdy samochodem w obrębie takiego miasta mają stanowić mniej niż połowę wszystkich przejazdów;

- domy wyposażone są w inteligentne liczniki mediów oraz instalacje słoneczne i wiatrowe, a mieszkańcy mogą sprzedać nadwyżki energii sieciom energetycznym. (PAP)

klm/ mc/

int.

Tagi: w.brytania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz