Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania wyśle okręty do Gibraltaru w obliczu sporu z Hiszpanią

0
Podziel się

Eskadra brytyjskich okrętów wojennych odwiedzi Gibraltar w ramach
rutynowych ćwiczeń - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Londynie, zaznaczając, że
wizyta ta nie ma związku z obecnym sporem dyplomatycznym z graniczącą z Gibraltarem Hiszpanią.

bEqaTGLF

Eskadra brytyjskich okrętów wojennych odwiedzi Gibraltar w ramach rutynowych ćwiczeń - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Londynie, zaznaczając, że wizyta ta nie ma związku z obecnym sporem dyplomatycznym z graniczącą z Gibraltarem Hiszpanią.

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec ubiegłego miesiąca, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył w niedzielę, że jego kraj rozważa wprowadzenie opłaty za przekraczanie granicy z Gibraltarem w kwocie 50 euro oraz podjęcie dochodzeń skarbowych wobec Gibraltarczyków posiadających nieruchomości w Hiszpanii. Brytyjski premier David Cameron rozmawiał w środę na ten temat z szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem, ale do zbliżenia stanowisk nie doszło.

bEqaTGLH

"Zbliżająca się wizyta okrętów biorących udział w ćwiczeniach Cougar 13, w tym fregaty Westminster oraz okrętów zaopatrzeniowych Lyme Bay i Mounts Bay, jest rzeczą zwyczajną" - głosi oświadczenie ministerstwa obrony. Rzecznik resortu podkreślił, że wizyta nie jest związana z kwestiami granicznymi, i dodał, że nie jest w stanie dokładnie określić jej daty.

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii także nazwało wizytę "rutynową", informując jednocześnie, że strona brytyjska poprosiła o zgodę na zatrzymanie się tych okrętów w bazie hiszpańskiej marynarki wojennej w Rota. "W ramach naszych stosunków sojuszniczych udzieliliśmy zgody" - powiedział rzecznik MSZ. (PAP)

dmi/ mc/

14349730

bEqaTGMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)