Notowania

w.brytania
30.06.2009 15:30

W.Brytania: Za trzy tygodnie liczenie królewskich łabędzi

Tradycyjnie w trzecim tygodniu lipca w Wielkiej Brytanii odbywa się liczenie królewskich łabędzi na Tamizie. W tym roku uroczystość odbędzie się w dniach 20-24 lipca - podał we wtorek pałac Buckingham.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tradycyjnie w trzecim tygodniu lipca w Wielkiej Brytanii odbywa się liczenie królewskich łabędzi na Tamizie. W tym roku uroczystość odbędzie się w dniach 20-24 lipca - podał we wtorek pałac Buckingham.

Zwyczaj wywodzi się ze średniowiecza, kiedy prawo hodowli i dysponowania tymi ptakami, które dostarczały m.in. cenionego mięsa, należało wyłącznie do władcy. Od XI wieku ich ochroną zajmowała się rozbudowana administracja. Obecnie królowa ogranicza swoje prerogatywy do łabędzi na Tamizie i jej dopływach.

Spis i znakowanie łabędzi (Swan Upping) na Tamizie przeprowadzają dwaj specjalni królewscy urzędnicy: łabędzi strażnik i znakujący (Swan Warden i Swan Marker), którzy (od 1993 roku) zastąpili królewskiego dozorcę łabędzi (Keeper of the King's/Queen's Swans).

Podczas spisu po Tamizie pływają długie, wąskie łodzie wioślarskie z załogami, które wyłapują ptaki na wodzie lub spychają je do brzegu, aby oznakować młode. Spis przeprowadza się w lipcu, gdy młode łabędzie mają już kilka miesięcy.

Królewscy inspektorzy w specjalnych szkarłatnych uniformach będą pięć dni pływać Tamizą i oceniać stan łabędziej populacji, czy ptaki są zdrowe, czy nie noszą śladów obrażeń - podał pałac Buckingham.

W tym roku do spisujących królewskie łabędzie dołączy na chwilę sama monarchini. Elżbieta II odwiedzi nad Tamizą szkołę, która realizuje projekt poświęcony łabędziom.

Spis nosi charakter święta i atrakcji turystycznej. Zaczyna się na przystani elitarnej szkoły w Eton. W stronę Londynu wypływa stamtąd flotylla kolorowych łodzi z członkami Czcigodnego Towarzystwa Winiarzy (the Worshipful Company of Vintners) i Czcigodnego Towarzystwa Farbiarzy (the Worshipful Company of Dyers), którzy w połowie XV wieku otrzymali prawo znakowania łabędzi. Załogi noszą stroje dopasowane do koloru łodzi. (PAP)

klm/ kar/

4330595, 4320663, int.

Tagi: w.brytania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz