Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Zdelegalizowano islamistyczną organizację

0
Podziel się:

Szefowa MSW Theresa May zakazała działalności niewielkiej, radykalnej
organizacji islamistycznej "Muzułmanie Przeciw Krucjatom", która miała w planach zakłócenie
rocznicowych obchodów 11 listopada (Dnia Rozejmu z 11 listopada 1918 r.).

Szefowa MSW Theresa May zakazała działalności niewielkiej, radykalnej organizacji islamistycznej "Muzułmanie Przeciw Krucjatom", która miała w planach zakłócenie rocznicowych obchodów 11 listopada (Dnia Rozejmu z 11 listopada 1918 r.).

Organizacja MAC (Muslims Against Crusades) objęta została zakazem działalności w oparciu o ustawę antyterrorystyczną z 2000 r. Prawo to uzupełnia inna ustawa z 2006 r. zabraniająca "gloryfikacji terroryzmu". W oparciu o obie ustawy zdelegalizowano łącznie 48 grup islamistycznych.

May powiedziała w parlamencie, że MAC "to ta sama organizacja, która wcześniej działała pod innymi nazwami". Decyzję podjęła po rozmowach ze Scotland Yardem. Zakaz oznacza, że można zająć jej aktywa, członkowstwo w niej jest karane z mocy prawa do 10 lat pozbawienia wolności. Nie wolno też jej wspierać finansowo.

Według dziennika "The Independent", na czele organizacji stoi Anjem Choudhury, bezrobotny islamski radykał, protegowany płomiennego muzułmańskiego kaznodziei Omara Bakri Mohammeda, pochodzącego z Syrii, do 2005 r. mieszkającego w Wielkiej Brytanii.

Choudhury dał się poznać jako organizator protestów przeciwko polityce zagranicznej brytyjskiego rządu wobec Iraku i Afganistanu, od których odcięły się umiarkowane organizacje muzułmańskie uznając, że protesty są pożywką dla przeciwników islamu.

Na piątek, gdy w Wielkiej Brytanii upamiętnia się trud, męstwo i ofiarę żołnierzy, MAC miała w planach zorganizowanie akcji "Piekło dla Bohaterów".

11 listopada ub. r. Choudhury i jego grupa demonstracyjnie spalili dwa wielkie kwiaty maku w pobliżu sali koncertowej Royal Albert, gdzie zaplanowano okolicznościowy koncert.

Maki to w Wielkiej Brytanii symbol pamięci o poległych - nosi się je przypięte przez cały miesiąc. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie weteranów.

Poległych w I wojnie światowej czci się nieoficjalnie 11 listopada (Dzień Rozejmu) oraz oficjalnie (tzw. Dzień Pamięci, Remembrance Day) w najbliższą niedzielę sąsiadującą z 11 listopada).

Umiarkowani muzułmanie wskazują, że protest przeciwko pamięci o poległych w największych konfliktach zbrojnych XX wieku jest pozbawiony sensu, ponieważ zginęli w nich również liczni muzułmanie walczący o wolność dla siebie i innych.

Sam Choudhury powiedział "Independentowi", że "zakaz jest zwycięstwem jego organizacji". "Zaplanowaliśmy akcję aby wyrazić sprzeciw wobec brytyjskiego rządu i zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu symboliki maków do stłumienia debaty na temat roli brytyjskich sił zbrojnych w krajach takich, jak Irak i Afganistan. Cel ten osiągnęliśmy" - stwierdził. (PAP)

asw/ sp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)