Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Zmarł admirał Woodward, dowódca z wojny o Falklandy

0
Podziel się

Admirał John "Sandy" Woodward, dowódca brytyjskich sił morskich w wojnie z
Argentyną o Falklandy w 1982 roku, zmarł w wieku 81 lat po długiej chorobie - poinformowała w
poniedziałek jego rodzina.

bEpEJzGZ

Admirał John "Sandy" Woodward, dowódca brytyjskich sił morskich w wojnie z Argentyną o Falklandy w 1982 roku, zmarł w wieku 81 lat po długiej chorobie - poinformowała w poniedziałek jego rodzina.

Wyspy Falklandzkie, zwane przez Argentyńczyków Malwinami, stały się oficjalnie częścią imperium brytyjskiego w 1833 roku, co zapoczątkowało tam trwałe osadnictwo. Argentyna nigdy się z tym nie pogodziła i w 1982 roku jej wojska zajęły archipelag, ale w następstwie brytyjskiej kontrakcji zbrojnej musiały skapitulować. Wojna o Falklandy kosztowała życie 648 żołnierzy argentyńskich, 258 brytyjskich i trojga cywilnych mieszkańców wysp.

W trakcie działań wojennych Woodward wymógł na premier Margaret Thatcher zgodę na atak torpedowy atomowego okrętu podwodnego "Conqueror" na argentyński krążownik "General Belgrano", choć znajdował się on poza ogłoszoną przez Brytyjczyków 200-milową strefą zamkniętą wokół Falklandów. Wraz z krążownikiem poszło na dno 323 członków jego załogi.

bEpEJzHb

Woodward zawsze twierdził, że była to słuszna decyzja. "To bardzo proste. Mieliśmy +Belgrano+ i dwa uzbrojone w rakiety Exocet niszczyciele, krążące po południowym Atlantyku. Wiedziałem z doświadczenia, że gdyby znalazły się w odległości 200 mil od naszych okrętów, mogłyby nas dopaść w ciągu nocy. Dlatego chciałem się ich pozbyć" - powiedział dziennikowi "Daily Telegraph" w wywiadzie udzielonym z okazji 30. rocznicy wojny.

W wydanym oświadczeniu pierwszy lord morski czyli zajmujący najwyższe stanowisko w hierarchii służbowej Royal Navy admirał George Zambellas podkreślił bojowe zasługi zmarłego. "Inspirujące przywództwo i taktyczny talent admirała Woodwarda, nie cofające się przed wyzwaniem walki ze sprawnym przeciwnikiem ponad 8 tys. mil od Zjednoczonego Królestwa, jaką prowadzono w najbardziej wymagających i ekstremalnych warunkach pogodowych w obliczu nieprzewidywalnych zagrożeń, godziły realia rządowego politycznego zwierzchnictwa z surową i zażartą walką na morzu, będąc istotnym czynnikiem sukcesu brytyjskich sił na południowym Atlantyku" - napisał Zambellas.

Po wojnie falklandzkiej Woodward został zastępcą szefa Sztabu Obrony - czyli naczelnego dowódcy operacyjnego brytyjskich sił zbrojnych. Pełnił także honorową funkcję adiutanta królowej Elżbiety II. W stan spoczynku przeszedł w 1989 roku. (PAP)

dmi/ mc/

bEpEJzHh

14326937 int.

bEpEJzHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)