Notowania

wiadomości
20.11.2013 15:31

W.Brytania: Zmarł dwukrotny laureat Nobla z chemii Fred Sanger

Pochodzący z Wielkiej Brytanii dwukrotny laureat nagrody Nobla z chemii Fred Sanger zmarł w środę w wieku 95 lat - poinformował Uniwersytet Cambridge. Jego badania pomogły w rozwoju prac nad ludzkim genomem i wpłynęły na kształt współczesnej genetyki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pochodzący z Wielkiej Brytanii dwukrotny laureat nagrody Nobla z chemii Fred Sanger zmarł w środę w wieku 95 lat - poinformował Uniwersytet Cambridge. Jego badania pomogły w rozwoju prac nad ludzkim genomem i wpłynęły na kształt współczesnej genetyki. *

Sanger przez lata pracował nad szybką metodą sekwencjonowania kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA), która pomogła odczytywać informacje zawarte w kodzie genetycznym. Między innymi dzięki jego odkryciom można było stworzyć mapę ludzkiego genomu.

Brytyjski naukowiec otrzymał swoją pierwszą nagrodę Nobla w 1958 roku za badania nad strukturą insuliny. Drugi raz otrzymał to wyróżnienie w 1980 r., kiedy doceniono jego wkład w badania nad DNA jako nośnikiem informacji genetycznych, które determinują sposób, w jaki organizmy wyglądają i funkcjonują.

"Jego dwa kluczowe odkrycia - sekwencjonowania protein i kwasów nukleinowych - otworzyły pole dla biologii molekularnej, genetyki i genomiki" - zaznaczył w oficjalnym oświadczeniu profesor Uniwersytetu Cambridge Colin Balkemore. Podkreślił jednocześnie, że Sanger był "prawdziwym bohaterem XX-wiecznej nauki brytyjskiej".

Frederick Sanger przeszedł na emeryturę w 1983 r.(PAP)

lm/ kar/

15097760 15097710

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz