Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W całym kraju egzaminy na aplikacje prawnicze

0
Podziel się:

14 tys. 237 kandydatów rozpocznie w sobotę o godz. 11 w całej Polsce
egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną. W tym roku wnioski o dopuszczenie
do egzaminów na wszystkie aplikacje złożyła najwyższa - w porównaniu z latami 2005-08 - liczba
osób. Najwięcej absolwentów prawa chce zostać radcą prawnym - 8754. Na aplikację adwokacką jest
4044 chętnych, a na notarialną - 1439.

14 tys. 237 kandydatów rozpocznie w sobotę o godz. 11 w całej Polsce egzaminy wstępne na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną. W tym roku wnioski o dopuszczenie do egzaminów na wszystkie aplikacje złożyła najwyższa - w porównaniu z latami 2005-08 - liczba osób. Najwięcej absolwentów prawa chce zostać radcą prawnym - 8754. Na aplikację adwokacką jest 4044 chętnych, a na notarialną - 1439.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy odbędą się na nowych, uznawanych za bardziej przyjazne dla zdających, zasadach. Przystępujący do egzaminów wstępnych wcześniej mogli zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które stanowiły podstawę ułożenia testów. Wykazy tych tytułów w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z zakresu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską usunięto prawo finansowe - pozostało one w pytaniach na aplikację notarialną. Pytania z tego zakresu w latach poprzednich sprawiały dużą trudność kandydatom na adwokata i radcę. Ponadto zmniejszyła się liczba pytań w teście - z 250 do 150. Pozytywny wynik z egzaminu zapewni uzyskanie 100 punktów, czyli 66 proc. możliwych do uzyskania punktów (próg punktowy został obniżony z 77 procent).

Z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony z ponad 4 do 3 lat.

Liczba kandydatów na aplikacje prawnicze od kilku lat stale rośnie. W tym roku stara się o nie 14 237 kandydatów. W 2005 r. było to 4995 osób, w 2006 r. - 7057 osób, w 2007 r. - 9079 osób, a w 2008 r. - 13 153 osoby. Ten wzrost liczby kandydatów napawa obawą korporacje prawne - szczególnie liczący niecałe 10 tysięcy członków samorząd adwokacki. Palestra, która swoich aplikantów kształci w systemie "patron-uczeń", może w niedługim czasie mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby doświadczonych adwokatów - patronów.

Zmiany w systemie naboru na aplikacje były możliwe dzięki ustawie z 20 lutego 2009 r. nowelizującej Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych i o notariacie.

Oprócz nowych zasad egzaminów ustawa rozszerza też katalog osób uprawnionych do wpisu na listy adwokatów i radców prawnych bez aplikacji i egzaminu zawodowego. O wpis mogą ubiegać się: osoby, które zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora lub wykonywały zawód radcy prawnego albo notariusza; osoby, które zdały egzamin sędziowski i prokuratorski oraz posiadają odpowiednią praktykę zawodową; doktorzy nauk prawnych z odpowiednią praktykę zawodową.

Rozszerzony został także katalog osób dopuszczonych do zdawania egzaminu zawodowego bez obowiązku odbycia aplikacji. Dotyczy to: asystentów prokuratora z odpowiednią praktykę zawodową; osoby, które przez okres co najmniej 5 lat wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego (prawnicy bez aplikacji z kancelarii adwokackich i radcowskich); osoby, które przez okres co najmniej 5 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów; osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny; osoby zajmujące stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. (PAP)

wkt/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)