Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W całym kraju modlono się podczas "Litanii Miast"

0
Podziel się:

W 14 miastach w Polsce modlono się w poniedziałek wieczorem podczas
organizowanej od 16 lat "Litanii Miast". Inicjatywa takiej formy pamięci o zmarłych ma swój
początek w spotkaniach religijnych u stóp Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

W 14 miastach w Polsce modlono się w poniedziałek wieczorem podczas organizowanej od 16 lat "Litanii Miast". Inicjatywa takiej formy pamięci o zmarłych ma swój początek w spotkaniach religijnych u stóp Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

"W codziennym tempie życia i pogoni za dobrami materialnymi potrzeba nam wszystkim w dniu Wszystkich Świętych, a zwłaszcza młodym ludziom, wyciszenia i zadumy. To także sposób na pewne powierzchowne przeżywanie tego święta, podczas którego pełna siatka z chryzantemami bywa czasem ważniejsza niż zwyczajna modlitwa nad grobami naszych bliskich" - powiedział PAP, pomysłodawca "Litanii Miast", ks. Zbigniew Drzał z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie.

Litania rozpoczęła się przed godz. 20 jednocześnie w: Gdańsku (przy Pomniku Poległych Stoczniowców), w Sopocie (przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej), w Gdyni (pod krzyżem przy Urzędzie Miejskim), Wejherowie, Kartuzach, Elblągu, Pasłęku, Malborku, Kwidzynie, Łomży, Łowiczu, Sieradzu, Sandomierzu i Mielcu.

W każdym z tych miejsc wierni z udziałem duchownych modlili się o dusze zmarłych, ale też - za pomocą telebimów i łączy medialnych - przedstawiali opowieści o konkretnej osobie, związanej z danym regionem, realizującej w swoim życiu wartości chrześcijańskie.

W finale tej części "Litanii Miast" modlący się w Elblągu przekazali pozostałym symboliczny płomień nadziei. "Idźmy z Chrystusem przez życie. Ufajmy, że Bogiem możemy być mocni, piękni i święci" - powiedział do wszystkich uczestników litanii biskup elbląski Jan Styrna.

W drugiej, trwającej pół godziny, części "Litanii Miast" zakończonej o godz. 21.00, w miastach modlono się już oddzielnie. Religijne spotkania zakończył Apel Jasnogórski.

Historia Litanii Miast ma swój początek w spontanicznych spotkaniach mieszkańców Gdańska, którzy 1 listopada wieczorem wspólnie modlili się przy Pomniku Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. W latach 80. w tym miejscu zbierało się niekiedy tysiące ludzi.

W połowie lat 90., gdy tradycja tych spotkań zaczęła zanikać, postanowił podtrzymać ją ks. Zbigniew Drzał. Kapłan zaczął organizować we Wszystkich Świętych "Litanię za miasto" - spotkania, na które szczególnie zapraszał młodzież. Z czasem ideę tę przejęły inne okoliczne, a w końcu także te rozsiane po całym kraju, miasta. Zdecydowano wówczas o zamianie nazwy spotkania na "Litanię Miast". (PAP)

rop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)