Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W całym kraju modlono się podczas "Litanii Miast"

0
Podziel się:

W dziesięciu miastach Polski modlono się we wtorek wieczorem podczas "Litanii
Miast". Tą formę upamiętnienia zmarłych zapoczątkowały 17 lat temu spotkania pod Pomnikiem
Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Z czasem do modlitwy włączały się kolejne miasta.

W dziesięciu miastach Polski modlono się we wtorek wieczorem podczas "Litanii Miast". Tą formę upamiętnienia zmarłych zapoczątkowały 17 lat temu spotkania pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Z czasem do modlitwy włączały się kolejne miasta.

Jak powiedział PAP organizator "Litanii Miast", duszpasterz młodzieży gdańskiej archidiecezji ks. Andrzej Leszczyński, inspiracją dla uczestników tegorocznego spotkania była postać beatyfikowanego Jana Pawła II. "Ale także innych błogosławionych i świętych wyniesionych na ołtarze przez papieża Polaka" - dodał duchowany.

Litania rozpoczęła się przed godz. 20 jednocześnie w: Gdańsku (przy Pomniku Poległych Stoczniowców), Kartuzach, Częstochowie, Elblągu, Sieradzu, Międzyrzeczu (woj. dolnośląskie), Podegrodziu (woj. małopolskie), Łomży, Łowiczu i Skierniewicach.

W każdym z tych miejsc wierni - głównie ludzie młodzi, pod przewodnictwem duchownego modlili się za zmarłych, śpiewali religijne pieśni ale też przedstawiali krótkie opowieści o wybranym świętym lub błogosławionym.

Dzięki telebimom i łączom medialnym uczestnicy spotkań w poszczególnych miastach mogli nawzajem słuchać opowieści i refleksji, jakie snuto w innych miejscowościach. Pod koniec "Litanii Miast" modlący się w Gdańsku ustawili zapalone znicze po pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

W każdym z miejsc, w których się odbywała, "Litanię Miast" zakończył Apel Jasnogórski.

Historia Litanii Miast ma swój początek w spontanicznych spotkaniach mieszkańców Gdańska, którzy 1 listopada wieczorem wspólnie modlili się przy Pomniku Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. W latach 80. w tym miejscu zbierało się niekiedy tysiące ludzi.

W połowie lat 90., gdy tradycja tych spotkań zaczęła zanikać, postanowił podtrzymać ją ks. Zbigniew Drzał. Kapłan zaczął organizować we Wszystkich Świętych "Litanię za miasto" - spotkania, na które szczególnie zapraszał młodzież. Z czasem ideę tę przejęły inne okoliczne, a w końcu także te rozsiane po całym kraju, miasta. Zdecydowano wówczas o zamianie nazwy spotkania na "Litanię Miast". (PAP)

aks/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)