Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W centrum Warszawy powstaje mural chopinowski

0
Podziel się:

Fryderyk Chopin, jego muzyka oraz kobiety-muzy, które inspirowały
kompozytora, znajdą się na ponad 50-metrowym muralu, który tworzony jest w centrum Warszawy - na
murze oporowym u wylotu tunelu ul. Złotej od strony Pałacu Kultury i Nauki. Mural, czyli graffiti
na ścianie, powstaje w ramach Festiwalu Strepet Art Doping.

Fryderyk Chopin, jego muzyka oraz kobiety-muzy, które inspirowały kompozytora, znajdą się na ponad 50-metrowym muralu, który tworzony jest w centrum Warszawy - na murze oporowym u wylotu tunelu ul. Złotej od strony Pałacu Kultury i Nauki. Mural, czyli graffiti na ścianie, powstaje w ramach Festiwalu Strepet Art Doping.

Autorami pracy są jedni z najlepszych polskich writerów: Elomelo, Sepe i Chazme. Są to młodzi architekci, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, znani i cenieni ze swoje realizacje nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Jak mówią, to co zostanie przedstawione na muralu chopinowskim, to ich skojarzenia z osobą i muzyką kompozytora. Nie chcą przed zakończeniem pracy zdradzać szczegółów swojego projektu. Na razie wśród plam żółci, brązu, szarości i czerni widać stylizowane nuty, popiersie Chopina w charakterystyczną rozwianą rudą czupryną i postać smukłej kobiety o wysoko podpiętych ciemnych włosach. Mural ma być ukończony do niedzieli.

Festiwal Street Art Doping rozpoczął się 19 czerwca, potrwa do 8 sierpnia. "Ma zmienić nieco oblicze miasta i spojrzenie na graffiti, m.in. poprzez zamianę kilku zaniedbanych, szarych warszawskich miejsc w kolorowe obiekty. Więcej miejsca dla sztuki to mniej wandalizmu w przestrzeni miejskiej" - uważa Robert Przepiórski, wydawca przewodnika "Citydoping", organizującego festiwal.

W ramach festiwalu, którego partnerem jest warszawski urząd miasta, zaplanowano siedem realizacji street-artowych na przestrzeniach udostępnionych twórcom przez Zarząd Dróg Miejskich. Powstały już m.in. realizacje na filarach mostu Trasy Łazienkowskiej, na rondzie Sedlaczka (skrzyżowanie Rozbrat i Agrykoli), na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Prymasa 1000-lecia; ostatni z murali poświęcony Tybetowi. Po niedzieli tworzony ma być mural poświęcony 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (ma powstać na podporach mostu Śląsko-Dąbrowskiego).

"W Berlinie, Barcelonie, Paryżu czy Londynie ciekawa sztuka uliczna jest ogromną atrakcją dla turystów, którym oferuje się nawet wycieczki śladami miejscowych realizacji, a prezentujące sztukę miejską festiwale przyciągają tłumy. Wierzymy, że bardziej kolorowa Warszawa zwiększy nasze szanse na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016" - tak o festiwalu można przeczytać w materiałach przygotowanych przez wydział prasowy warszawskiego urzędu miasta.

Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że stanie się on imprezą cykliczną. (PAP)

dsr/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)