Notowania

wiadomości
27.10.2011 14:33

W Chinach zwodowano statek dla PŻM

W chińskiej stoczni Sanfu niedaleko Szanghaju został zwodowany kadłub kolejnego statku dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) - poinformował doradca dyrektora naczelnego firmy Krzysztof Gogol.

Podziel się
Dodaj komentarz

W chińskiej stoczni Sanfu niedaleko Szanghaju został zwodowany kadłub kolejnego statku dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) - poinformował doradca dyrektora naczelnego firmy Krzysztof Gogol.

Statek o nazwie m/s "Olza" będzie ostatnim z zakontraktowanej w tym zakładzie serii, zapoczątkowanej przez m/s "Regalica". Cała seria liczy osiem jednostek, a każda z nich ma nośność 16.900 DWT. Wszystkie statki będą nosić nazwy polskich rzek. Odbiór m/s "Olza" planowany jest na styczeń przyszłego roku.

Będzie to kolejny statek w ramach realizowanego przez PŻM programu odnowy tonażu. W latach 2008-2013 armator odbierze ze stoczni 38 nowych statków. Do tej pory w ramach tych inwestycji odebrano już 19 statków.

Nazwa nowej jednostki nawiązuje do drobnicowca "Olza", zamówionego przez przedwojennego poprzednika PŻM - Żeglugę Polską w stoczni w Gdyni. Stępkę tego parowca położono 28 sierpnia 1938 roku, natomiast wodowanie przewidziane na wrzesień 1939 r. nie odbyło się z powodu wybuchu wojny. Statek ostatecznie zwodowany został przez Niemców w maju 1941 roku; dalsze jego losy są jednak nieznane.

Gdyby nie wybuch wojny, to właśnie s/s "Olza", a nie s/s "Sołdek" był pierwszym statkiem pełnomorskim wybudowanym w polskiej stoczni. Model pierwszej "Olzy" znajduje się w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.

PŻM jest przedsiębiorstwem państwowym. Posiada ponad 70 statków. Zatrudnia blisko 3 tys. osób, z czego na morzu pracuje ok. 2500. W całej Grupie PŻM pracuje około 4000 osób; większość z nich to mieszkańcy Szczecina i regionu. (PAP)

epr/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz