Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W ciechanowskim szpitalu nadal brak porozumienia

0
Podziel się:

(dochodzi inf. o uzgodnionej kolejnej turze mediacji)

*(dochodzi inf. o uzgodnionej kolejnej turze mediacji)
*

21.5.Płock (PAP) - Bez porozumienia zakończyły się czwartkowe mediacje między lekarzami a dyrekcją Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie w sprawie warunków płac.

Jak poinformował PAP szef ZLL w szpitalu Paweł Król, spotkanie będzie kontynuowane w piątek. "W czwartek mediacje zakończyły się bez jakiegokolwiek porozumienia. Uzgodniono, że będą one kontynuowane w piątek" - powiedział Król.

Potwierdziła to rzeczniczka szpitala Agnieszka Woźniak. Nie chciała jednak komentować przebiegu czwartkowych mediacji. Z kolei Król przyznał, że w trakcie tego spotkania nie doszło do zbliżenia stanowisk między stronami.

Sprawa dotyczy wypowiedzenia warunków płacy wobec lekarzy ustalonych w grudniu 2007 r. w porozumieniu kończącym spór zbiorowy. Nowych, proponowanych przez dyrektora placówki warunków płacy, które miałyby obowiązywać od 1 czerwca tego roku na poziomie sprzed porozumienia, nie przyjęło ponad 100 lekarzy, czyli większość specjalistycznej kadry - oznacza to rozwiązanie ich umów o pracę z początkiem miesiąca. Wypowiedzenia płacy otrzymały też pielęgniarki.

Ze źródła związanego z toczącymi się mediacjami PAP dowiedziała się, że podczas spotkania dyrekcja placówki zaproponowała wycofanie wypowiedzeń warunków płacy i jednocześnie obniżenie wynagrodzeń do poziomu, którego już wcześniej nie akceptowali lekarze. Według tego źródła, podczas spotkania pojawiła się także sugestia o możliwej redukcji zatrudnienia w szpitalu o 30 proc.

Na początku tygodnia podczas spotkania ze wszystkimi stronami sporu w szpitalu marszałek województwa Adam Struzik zaapelował aby do najbliższego piątku strony porozumiały się, wypracowując korzystny dla wszystkich wariant, który pozwoli na funkcjonowanie szpitala od 1 czerwca.

Według dyrektora szpitala Zbigniewa Trzeciaka, sytuacja finansowa szpitala, który co miesiąc odnotowuje stratę w granicach 1 mln zł, jest trudna - na koniec 2008 r. zobowiązania wymagalne placówki osiągnęły poziom 9 mln zł, natomiast wynagrodzenia pochłaniały w tym czasie 83 proc. kontraktu placówki.

Trzeciak mówił w środę PAP, że podczas czwartkowego spotkania z lekarzami i z udziałem mediatora ma nadzieję na konkretne ustalenia. Dodał jednak, że szpital przygotowuje się równocześnie do "pesymistycznego scenariusza" na wypadek braku porozumienia i konieczności funkcjonowania w formie ostrego dyżuru.

"Podjęliśmy działania wyprzedzające to, co może się wydarzyć, chociaż nie chcemy do tego dopuścić. Funkcjonowanie części oddziałów zostanie wtedy czasowo zawieszone do czasu skompletowania kadry medycznej. Będziemy korzystać z pomocy okolicznych szpitali powiatowych oraz innych placówek" - mówił Trzeciak. Przyznał też, że szpital jest przygotowany na ewentualną ewakuację części pacjentów.

Szef ZZL w szpitalu Paweł Król mówił w środę PAP, że lekarze są w stanie negocjować niższe warunki płacowe niż określone w porozumieniu na bieżący rok, tak by realizację uzgodnień zawartych w porozumieniu przesunąć w czasie.

We wtorek zarząd mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) złożył w ciechanowskiej Prokuraturze Rejonowej wniosek o zbadanie, czy działania dyrektora tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego były zgodne z prawem i czy jego decyzje nie szkodzą interesowi publicznemu. Napisano w nim m.in., iż lekarze z ciechanowskiego szpitala zdecydowali o nieprzyjęciu zmiany warunków wynagradzania, gdyż przyjęcie ich "oznaczałoby akceptację bezprawnych działań dyrektora".

Nieoficjalnie lekarze przyznają, że sprawa wypowiedzenia warunków płacy ma także charakter precedensowy i mogłaby w przyszłości dotyczyć także innych szpitali w kraju, w których wcześniej zawarto porozumienia płacowe w ramach sporu zbiorowego.

Na początku maja mazowiecki OZZL w wydanym stanowisku zwrócił się z apelem do lekarzy w Polsce o niezatrudnianie się w najbliższym czasie w szpitalu w Ciechanowie.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie to największy świadczeniodawca usług medycznych w regionie ciechanowskim. Swym zasięgiem obejmuje 500 tys. mieszkańców. Ma 22 oddziały i 50 poradni specjalistycznych. Rocznie hospitalizowanych jest tam około 35 tys. pacjentów. (PAP)

mb/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)