Notowania

wiadomości
18.01.2012 21:02

"W ciemności" na krótkiej liście filmów zagranicznych z szansami na Oscara

Film Agnieszki Holland "W ciemności" znalazł się na krótkiej liście (tzw. shortliście) dziewięciu produkcji, które mają szansę na tegorocznego Oscara w kategorii najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. Listę tę ogłosiła w środę amerykańska Akademia Filmowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Film Agnieszki Holland "W ciemności" znalazł się na krótkiej liście (tzw. shortliście) dziewięciu produkcji, które mają szansę na tegorocznego Oscara w kategorii najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. Listę tę ogłosiła w środę amerykańska Akademia Filmowa.

Decyzja Akademii Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) znacznie zwiększa szanse Holland na zdobycie statuetki. Oprócz filmu "W ciemności", na krótkiej liście produkcji nieanglojęzycznych są: irańskie "Rozstanie" (reż. Asghar Farhadi), niemiecka "Pina" (reż. Wim Wenders), "Footnote" z Izraela (reż. Joseph Cedar) oraz filmy "Bullhead" z Belgii (reż. Michael R. Roskam), "Monsieur Lazhar" z Kanady (reż. Philippe Falardeau), "Superclasico" z Danii (reż. Ole Christian Madsen), "Omar Killed Me" z Maroka (reż. Roschdy Zem) oraz "Warriors of the Rainbow: Seediq Bale" z Tajwanu (reż. Wei Te-sheng).

Filmy te zostały wybrane spośród 63 kandydatów do Oscarów zgłoszonych przez różne kraje do kategorii obraz nieanglojęzyczny.

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia. Wówczas m.in. z krótkiej listy dziewięciu produkcji z szansami na statuetkę w kategorii film nieanglojęzyczny wybranych zostanie pięć tytułów, które, dzięki nominacjom, przystąpią do ostatecznej walki o nagrody w tej kategorii. 84. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness") w reżyserii Agnieszki Holland, koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach, na okres wielu miesięcy, grupę Żydów z lwowskiego getta. Początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.

David Shamoon napisał scenariusz tego filmu zainspirowany książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu", która w 1990 r. ukazała się w USA. Oprócz Więckiewicza, w obsadzie dramatu "W ciemności" są m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Film "W ciemności" był współfinansowany przez PISF. (PAP)

jp/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz