Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czerwcu 2014 r. prezentacja kandydatury Łodzi do organizacji "małego Expo"

0
Podziel się:

Pierwsza prezentacja kandydatury Polski i Łodzi w staraniach o organizację
International Expo w 2022 r. odbędzie się w czerwcu 2014 r. w Międzynarodowym Biurze Wystaw w
Paryżu. Prace nad wnioskiem aplikacyjnym Łodzi mają zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Pierwsza prezentacja kandydatury Polski i Łodzi w staraniach o organizację International Expo w 2022 r. odbędzie się w czerwcu 2014 r. w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu. Prace nad wnioskiem aplikacyjnym Łodzi mają zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Władze Łodzi chcą powierzyć działania związane z przygotowaniem miasta do projektu Expo 2022 zarządowi Nowego Centrum Łodzi. Prezydent miasta Hanna Zdanowska podkreśliła na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że projekt dot. organizacji Expo w Łodzi nie jest projektem promocyjnym, ale ma charakter inwestycyjny. Niewykluczone też, że część wystawy Expo mogłaby się znaleźć na terenie 100 ha, którymi zarządza Nowe Centrum Łodzi.

"Projekt Expo jest typowym projektem o charakterze inwestycyjnym, stąd decyzja o tym, żeby powierzyć zarządzanie tym projektem zarządowi NCŁ. Uważam, że jest to jedyna komórka, która mając już u siebie przeszło 50 projektów (...) będzie w stanie właściwie przeprowadzić procedurę związaną z napisaniem wniosku, aplikacją i zabieganiem o głosy" - mówiła Zdanowska.

Zdaniem dyrektora zarządu Nowego Centrum Łodzi Błażeja Modera Expo jest bardzo podobnym przedsięwzięciem do NCŁ i stanowi "portfel różnego rodzaju projektów, podprojektów składających się na cały pakiet".

Przyznał, że czasu jest bardzo mało, bowiem w dwa lata musi zostać złożona wspólna aplikacja rządu polskiego i Łodzi do Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu.

"Miasto i państwo muszą pokazać, jakie środki będą inwestowały, w jakim okresie czasu, jakie będą zwroty z tych inwestycji. Dopiero całe te pakiety analityczne o charakterze inwestycyjnym, które muszą znaleźć swoje odwzorowanie w gwarancjach budżetowych przede wszystkim państwa, będzie można później analizować i promować" - wyjaśnił.

Jak poinformował Moder, pierwsza prezentacja kandydatury Polski i Łodzi odbędzie się 11 czerwca przyszłego roku. "Pokażemy wtedy nasze miasto i państwo, potem mamy bardzo ważną wystawę EXPO 2015, gdzie powinniśmy być już bardzo dobrze przygotowani ze wszystkimi informacjami o charakterze technicznym, a później nastąpi złożenie aplikacji" - mówił.

Ostatecznie na to, czy NCŁ zajmie się przygotowaniem Łodzi do Expo 2022, zgodzić się muszą łódzcy radni.

Tzw. małe Expo, czyli International Expo - organizowane pomiędzy wystawami światowymi - mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Łódź miałaby się ubiegać o zorganizowanie wystawy w 2022/2023 roku, a jej tematem byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

W listopadowym komunikacie CIR poinformowano, że rząd zapewni w przyszłych budżetach nawet 10 mln zł na dofinansowanie działań zmierzających do uzyskania przez Łódź prawa do organizacji Międzynarodowej Wystawy Expo w 2022 r.

Koordynatorem od strony rządu mają być minister odpowiedzialny za rozwój regionalny we współpracy z ministrem gospodarki i ministrem spraw zagranicznych, a ze strony samorządowej - prezydent Łodzi i zarząd Nowego Centrum Łodzi. Prace nad wnioskiem aplikacyjnym Łodzi mają zakończyć się do końca 2016 r.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar w centrum o powierzchni 100 ha w ciągu najbliższych lat ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną.

Najważniejszym elementem NCŁ będzie nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który będzie częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich czy tramwajów oraz parkingi dla samochodów. W przyszłym roku na terenie NCŁ ma się zakończyć rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1. Powstanie w niej m.in. interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

Na obszarze Centrum zostanie też przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk. W sumie zainwestowanych zostanie ponad 2 mld zł. (PAP)

szu/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)