Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czerwcu ruszy budowa "śląskiej" studni w Sudanie Południowym

0
Podziel się:

W czerwcu tego roku w Sudanie Południowym ruszy budowa studni, finansowana
przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) w Katowicach. Dzięki niej nawet 1,5 tys. osób
z tego objętego suszą kraju zyska dostęp do czystej wody.

W czerwcu tego roku w Sudanie Południowym ruszy budowa studni, finansowana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW)
w Katowicach. Dzięki niej nawet 1,5 tys. osób z tego objętego suszą kraju zyska dostęp do czystej wody.

Przed rokiem katowicka firma, zaopatrująca w wodę blisko 2,5 mln mieszkańców regionu, podpisała umowę o finansowaniu budowy studni w Sudanie z Polską Akcją Humanitarną (PAH). Dzięki tej organizacji m.in. w Afganistanie, Autonomii Palestyńskiej, Libanie, Iraku, Czeczenii i na Sri Lance dostęp do wody uzyskało dotąd ponad 500 tys. osób, a dla 1,5 mln poprawiły się warunki sanitarne.

W czwartek - w przeddzień przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody - GPW poinformowało o zaawansowaniu prac związanych z budową studni. Rozstrzygnięto już przetarg na jej wiercenie, a za kilka-kilkanaście tygodni ruszą prace. Procedury są czasochłonne, ale projekt zmierza do realizacji.

"Cieszy nas, że wszystkie procedury dobiegły końca i w czerwcu ruszy budowa studni. Chcielibyśmy, by już dzisiaj służyła ona ludziom, którzy codziennie toczą walkę o dostęp do czystej wody; szczególnie, że nie zawsze jest to walka wygrana" - powiedział prezes spółki Jarosław Kania.

Finansując sudańską studnię (jej koszt szacowano wcześniej na ok. 45 tys. zł) GPW chce wpisać się w działania przyświecające obchodom Światowego Dnia Wody. W tym roku będzie on przebiegać pod hasłem "Woda dla każdego, jeśli się podzielisz". Obchody mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do lepszego gospodarowania zasobami świeżej wody na świecie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody zbiegają się z inauguracją Międzynarodowego Roku Narodów Zjednoczonych Współpracy w Dziedzinie Wody. Ma on służyć podejmowaniu wspólnych działań, służących rozwiązywaniu najbardziej pilnych problemów związanych z dostępem do wody.

Należące do samorządu woj. śląskiego GPW - największy producent wody w Polsce - po raz pierwszy zdecydowało się na przedsięwzięcie, służące stworzeniu dostępu do wody w tych częściach świata, gdzie ten problem jest szczególnie dotkliwy.

Mieszkańcy Sudanu Południowego cierpią z powodu suszy. Brak wody i stosownej infrastruktury to także efekt wojny domowej i kryzysu ekonomicznego. Aby zdobyć zdatną do picia wodę, mieszkańcy wielu wiosek kilka razy dziennie z kilkunastolitrowymi baniakami na ramionach pokonują dziesiątki kilometrów do odległych studni. Wracają, uginając się pod ciężarem wypełnionych wodą naczyń.

W Sudanie Południowym z jednego takiego wodociągu korzysta średnio 1,5 tys. mieszkańców. Dlatego - według przedstawicieli PAH - każda studnia jest tam na wagę złota.

Budując infrastrukturę wodno-sanitarną tam, gdzie jej nie ma lub gdzie została zniszczona wskutek konfliktu zbrojnego lub klęski żywiołowej, PAH korzysta z pracy mieszkańców i porad odpowiednich organizacji i instytucji. Do drążenia studni wynajmowane są lokalne firmy. Tak jest najtaniej i najbardziej efektywnie.

Do budowy zawsze angażowane są miejscowe społeczności, co tworzy poczucie odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Powstają lokalne komitety wodne, których zdaniem jest dbałość o właściwe korzystanie ze studni oraz o czystość wokół nich. Szkoleni są mechanicy, by mogli dokonywać niezbędnych napraw infrastruktury. Zapewniane są także narzędzia i części zamienne.

Według przedstawicieli PAH, studnia to nie tylko dostęp do czystej wody, ale także możliwość samodzielnego rozwoju lokalnych społeczności w Sudanie Południowym. Dostęp do wody, kanalizacji, która nie zanieczyszcza wody pitnej, oraz do sanitariatów, oznacza ochronę zdrowia, dzieciom stwarza możliwość chodzenia do szkoły, kobietom daje czas na opiekę nad dziećmi i domem, rodzinom pozwala nawadniać uprawy i poić zwierzęta.

Obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 28 lipca 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów zostało uznane za jedno z podstawowych praw człowieka. Uznano, że dostęp do czystej wody i sanitariatów jest konieczny do pełnej realizacji innych praw.(PAP)

mab/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)