Notowania

tauron
07.05.2010 17:16

W czerwcu w Krakowie ArtBoom Tauron Festival

Prace współczesnych artystów z Polski, Białorusi, Izraela, Niemiec i Szwajcarii będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom Tauron Festival, który 11 czerwca rozpocznie się w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prace współczesnych artystów z Polski, Białorusi, Izraela, Niemiec i Szwajcarii będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom Tauron Festival, który 11 czerwca rozpocznie się w Krakowie.

"Tegoroczna edycja tej imprezy będzie poświęcona szeroko rozumianej komunikacji" - mówiła w piątek na konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Gołębiewska. Artystów poproszono o odniesienie się do zagadnienia komunikacji między artystą, dziełem i odbiorcą. Ich realizacje - często bardzo zaskakujące, a czasami interaktywne - pokazywane będą w przestrzeni miejskiej.

Podczas tegorocznego ArtBoom Tauron Festival prezentowane będą projekty 11 zaproszonych artystów oraz dziewięciu artystów najmłodszego pokolenia, których wyłoniono w ogłoszonym jesienią zeszłego roku konkursie "Fresh Zone".

Robert Kuśmirowski przygotuje jedną z największych realizacji Festiwalu, ale - jak zaznaczyła Gołębiewska - artysta nie chce zdradzać, co to będzie.

Cezary Bodzianowski ubrany w strój golfisty zamierza piłeczkami golfowymi "pokonać" przeszkodę, którą będzie krakowski Bunkier Sztuki, a tytuł jego projektu "Bunker" nawiązuje do stosowanego w golfie określenia niebezpiecznej przeszkody, czyli zagłębienia terenu wypełnionego piaskiem.

Zaskakujący dla krakowian może być projekt Grzegorza Drozda, który rozesłał do zakładów karnych w Polsce prośbę, by więźniowie napisali listy do anonimowych odbiorców na wolności; ulotki z tekstami i rysunkami więźniów zostaną zrzucone z samolotów.

Niemiecka grupa Raumlaborberlin poszukuje do swojej instalacji 200 starych drzwi. "Najchętniej drzwi z demobilu. Za tymi drzewami będą się kryły różne historie na temat Krakowa, bo studenci związani z grupą spenetrowali wcześniej Nową Hutę, Podgórze i centrum miasta unikając bardzo popularnych turystycznych szlaków" - powiedział Gołębiewska.

Najmłodszy z zaproszonych artystów Sergey Shabohin z Białorusi zamierza umieścić w różnych punktach Krakowa szklane witryny-boksy wypełnione fotografiami, grafikami, mapami, reprodukcjami dzieł sztuki, przedstawieniami światowych katastrof i tragedii oraz współczesnymi przedmiotami. W założeniu artysty ma to być synteza tego, co publiczne, z prywatnym, przeszłości i teraźniejszości.

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Sroka podkreśliła, że najważniejszym celem festiwalu jest wywołanie reakcji ludzi na sztukę w przestrzeni publicznej. "Czasami przypadkowa konfrontacja z obiektem sztuki w przestrzeni publicznej jest jedynym kontaktem człowieka ze sztuką. Ten kontakt, mamy nadzieję, stanie się dla każdego, kto w Krakowie pojawi się na ArtBoomie, przypadkowo czy celowo, przyczynkiem do tego, żeby ze sztuką próbować się kontaktować świadomie" - mówiła Sroka.

Drugiej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych towarzyszyć będzie program filmowy. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. film "Drawing Restraint 9" Matthew Barney'a ze ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Bjork oraz trzy filmy Joan Jonas, która łączyła w swoich pracach dyskurs genderowy, performens i rodzący się wówczas video-art.

W Krakowie gościć będzie Barbara London - kuratorka nowych mediów i twórczyni kolekcji wideo w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Jak zapewniają organizatorzy Festiwalu, poza tym, że wygłosi wykład, będzie ona "emisariuszem" nowojorskiego muzeum, chce nawiązać kontakty z polskimi artystami i odwiedzić kilka pracowni.

W ramach festiwalu zaplanowano również konferencję naukową, wykłady oraz spotkania z artystami.

ArtBoom Turon Festival potrwa do 27 czerwca. Jego organizatorem jest miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest to jedna z imprez programu "6˙zmysłów", gromadzącego najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta.(PAP)

wos/ hes/ gma/

Tagi: tauron, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz