Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W czwartek rozpocznie się budowa pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku

0
Podziel się

Budowa pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy w Smoleńsku rozpocznie
się w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będzie to blok białego granitu, złamanego na
dwie części i zagłębionego w ziemię, na tle ciemnej nawierzchni, w sąsiedztwie nagrobków z czarnego
granitu.

bEiSXkHV

Budowa pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy w Smoleńsku rozpocznie się w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będzie to blok białego granitu, złamanego na dwie części i zagłębionego w ziemię, na tle ciemnej nawierzchni, w sąsiedztwie nagrobków z czarnego granitu.

O rozpoczęciu budowy pomnika poinformował w środę PAP wydział prasowy m.st. Warszawy. Projekt pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku, wyłonionego w drodze konkursu zorganizowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, przygotował artysta rzeźbiarz Marek Moderau.

Pomnik ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

bEiSXkHX

Obelisk upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma stanąć u wylotu Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach. Część głównej białej bryły będzie umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar.

Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z czarnego granitu. Na każdym z 28 nagrobków (szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach) umieszczona będzie tablica z białego granitu.

Koszt realizacji budowy pomnika szacuje się na 2 mln zł.

Projekty pomnika upamiętniającego katastrofę z 10 kwietnia przygotowali, poza Markiem Moderau, artyści rzeźbiarze: Antonina Wysocka-Jończak, Dariusz Kowalski i Andrzej Sołyga. Prace oceniali: prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Jacek Kucaba, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek oraz plastycy i miejscy architekci Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.(PAP)

bEiSXkId

nno/ hes/ mow/

bEiSXkIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)