Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czwartek spotkanie międzyreligijne w 25-lecie inicjatywy Jana Pawła II

0
Podziel się:

W czwartek z udziałem papieża Benedykta XVI odbędzie się w Asyżu spotkanie
międzyreligijne, upamiętniające 25-lecie historycznej inicjatywy Jana Pawła II. Do miasta,
nazywanego stolicą pokoju, przybędą przedstawiciele niemal wszystkich religii i wyznań.

W czwartek z udziałem papieża Benedykta XVI odbędzie się w Asyżu spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 25-lecie historycznej inicjatywy Jana Pawła II. Do miasta, nazywanego stolicą pokoju, przybędą przedstawiciele niemal wszystkich religii i wyznań.

Wśród obserwatorów dominuje opinia, że to co różni inicjatywy Jana Pawła II i Benedykta XVI, to ich wymowa. O ile papież Polak zaprosił przywódców religijnych na modlitwę o pokój, to jego następca kładzie nacisk na refleksję i dialog.

Spotkanie w Asyżu Benedykt XVI zapowiedział 1 stycznia, kiedy Kościół obchodził Światowy Dzień Pokoju. Papież powiedział wtedy w Watykanie: "W bieżącym roku przypadnie 25. rocznica Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, jaki czcigodny Jan Paweł II zwołał do Asyżu w 1986 roku".

"Dlatego - dodał Benedykt XVI - w październiku tego roku udam się z pielgrzymką do miasta świętego Franciszka, zachęcając do przyłączenia się do tej wędrówki braci chrześcijan rozmaitych wyznań, przedstawicieli światowych tradycji religijnych oraz symbolicznie wszystkich ludzi dobrej woli, by wspomnieć ten historyczny gest mego poprzednika i uroczyście odnowić zaangażowanie wiernych wszystkich religii w przeżywanie własnej wiary religijnej jako służby sprawie pokoju".

Czwartkowe spotkanie Watykan nazwał Dniem Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie i nadał mu hasło "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju". Zaproszenie przyjęli między innymi prymas Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentujący Patriarchat Moskiewski metropolita Astany w Kazachstanie Aleksander, sekretarz generalny Rady Ekumenicznej Kościołów Olav Fykse Tveit, delegacje Światowej Federacji Luterańskiej, metodystów i ponad 20 innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Będą reprezentanci judaizmu na czele z wysłannikami wielkiego rabinatu Izraela.

Oczekiwanych jest 67 buddystów. Wśród osobistości hinduizmu będzie Rajhmoon Gandhi, wnuk Mahatmy Gandhiego. Przyjadą delegacje sikhów, zaratustrianizmu, dżinizmu z Indii, wyznawcy Bahai, reprezentacja Stowarzyszenia Konfucjanizmu z Korei Południowej, taoizmu z Hongkongu.

Jeśli chodzi o przedstawicieli islamu, reprezentowanego w większości przypadków przez dostojników niższej rangi, to Watykan zastrzegł, że ich obecność zależy w dużej mierze od trudnej sytuacji w wielu krajach arabskich i na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo spotkanie to zbiega się w czasie z pielgrzymką do Mekki - przypomniano. Łącznie spodziewanych jest 50 dostojników i działaczy muzułmańskich. Ma być wśród nich członek rodziny królewskiej z Jordanii Ghazi bin Muhammad. Watykan odnotował zarazem, że w 1986 roku delegacja muzułmańska liczyła 11 osób.

W czwartek rano uczestnicy spotkania wraz z Benedyktem XVI wsiądą na stacji kolejowej w Watykanie do pociągu, którym razem pojadą do Asyżu. Pierwszym etapem ich wizyty w tym mieście będzie bazylika Matki Boskiej Anielskiej, gdzie dojdzie do oficjalnej ceremonii powitania. Po niej wszyscy obejrzą film, przypominający pierwszy Światowy Dzień Modlitwy o Pokój z Janem Pawłem II. Następnie krótkie przemówienia wygłoszą najwyżsi rangą przedstawiciele delegacji religii i wyznań oraz reprezentantka niewierzących, również zaproszonych do Asyżu. Tę część około południa zakończy wystąpienie Benedykta XVI.

O godzinie 16.30 na Placu świętego Franciszka przed bazyliką odbędzie się drugie spotkanie, w czasie którego odnowione zostanie uroczyście zaangażowanie na rzecz pokoju. Odczytają je delegaci kilkunastu religii i wyznań, a zakończy je papież. W symbolicznym geście zapalone zostaną lampki, które otrzymają przywódcy poszczególnych delegacji. Ceremonię zakończy przekazanie sobie znaku pokoju.

Nie będzie natomiast publicznej modlitwy, jaka miała miejsce ćwierć wieku wcześniej.

Odjazd papieskiego pociągu do Rzymu z delegacjami planowany jest na godzinę 19. W piątek papież przyjmie uczestników spotkania na audiencji w Watykanie.

Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax kardynał Peter Kodwo Turkson oświadczył zapowiadając czwartkowe uroczystości, że "pokój potrzebuje prawdy o ludziach, o państwach, o samych religiach".

Jednocześnie położono nacisk na to, że warunkiem dialogu jest przezwyciężenie wszelkich uprzedzeń, ale i synkretyzmu, który "zasłania tożsamość". Dlatego też akcent na konieczność unikania tegoż synkretyzmu i wszelkich elementów, które mogłyby zostać za taki uznane będzie zdaniem komentatorów istotnie różnić uroczystości rocznicowe od historycznego gestu Jana Pawła II. Papież krytykowany był wówczas przez część hierarchów kościelnych właśnie za synkretyzm tamtego spotkania. Przypomina się, że sam kardynał Joseph Ratzinger, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, nie był entuzjastą idei Asyżu. Dla niektórych dostojników Kościoła była ona wręcz szokująca.

Watykaniści dopatrują się także wyraźnej ich zdaniem różnicy, jaką zapowiada już nazwa jubileuszowych obchodów. Podczas gdy 27 października 1986 roku nazwany został Światowym Dniem Modlitwy o Pokój, co już w sobie niosło element pewnej jedności, teraz będzie to w pierwszej kolejności Dzień Refleksji.

Jan Paweł II witając ćwierć wieku temu w bazylice Matki Boskiej Anielskiej 63 przedstawicieli różnych religii powiedział: "Jako przywódcy religijni nie przybyliście tutaj na międzynarodową konferencję na temat pokoju, w której kładłoby się akcent na dyskusję i próby opracowania planu działań w skali światowej na rzecz wspólnej sprawy".

"Już sam fakt, iż tak wielu przywódców religijnych zebrało się na modlitwie jest zachętą dla współczesnego świata, by uświadomił sobie, że istnieje inny wymiar pokoju, że obok negocjacji politycznych, kompromisów lub ekonomicznych przetargów istnieje inny sposób szerzenia pokoju. Jest nim modlitwa, która bez względu na zróżnicowanie religii wyraża związek z potęgą najwyższą, która znacznie przekracza granice naszych ludzkich możliwości" - mówił polski papież.

Wyjaśnił: "Wybrałem to miasto jako miejsce Dnia Modlitwy ze względu na szczególne znaczenie czczonego tu człowieka: świętego Franciszka, którego cały świat uznaje za symbol pokoju, pojednania i braterstwa".

Po tej ceremonii w bazylice przeznaczono wtedy czas na modlitwę, odmawianą w różnych punktach Asyżu i zgodnie z poszczególnymi tradycjami religijnymi. Chrześcijanie modlili się wspólnie. Kulminacyjnym punktem spotkania było zgromadzenie przed bazyliką św. Franciszka, gdzie każdy publicznie odmawiał swoją modlitwę. "Pokój czeka na swoich proroków" - powiedział na zakończenie Jan Paweł II.

Przypomina się, że polski papież bardzo długo przygotowywał wiernych do tego spotkania, którego istotą była modlitwa i post w intencji pokoju. Tłumaczył: "Nie można modlić się razem, czyli odmawiać wspólną modlitwę, ale można być obecnym, gdy inni się modlą".

Również dzień tamtej uroczystości - poniedziałek wybrano bardzo starannie; nie mógł to być ważny dla muzułmanów piątek, sobota istotna dla żydów czy chrześcijańska niedziela.

Przypomina się, że kardynał Ratzinger, który nie krył swych wątpliwości co do sensu spotkania w 1986 roku, został zaproszony na drugie, zwołane przez polskiego papieża w styczniu 2002 roku, a więc kilka miesięcy po zamachach z 11 września. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznał potem na łamach prasy, że był pod ogromnym wrażeniem tej inicjatywy i jej znaczenia. Przekonał się wówczas - jak zauważa watykanista dziennika "La Stampa" Andrea Tornielli - do jego "dobrodziejstwa i przydatności".

Dlatego teraz Benedykt XVI postanowił ożywić tę inicjatywę, choć w innej formie, właściwej swemu pontyfikatowi.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)