Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czwartek spotkanie Millera z UP ws. list do europarlamentu

0
Podziel się:

W czwartek kierownictwo SLD, w tym szef partii Leszek Miller spotka się z
władzami Unii Pracy w sprawie kandydatów do europarlamentu. Chodzi m.in. o miejsce na liście dla
prof. Adama Gierka.

W czwartek kierownictwo SLD, w tym szef partii Leszek Miller spotka się z władzami Unii Pracy w sprawie kandydatów do europarlamentu. Chodzi m.in. o miejsce na liście dla prof. Adama Gierka.

W październiku SLD i Unia Pracy podpisały umowę, która przewiduje utworzenie koalicji wyborczej na wybory: europejskie i samorządowe w 2014 r. i parlamentarne w 2015 r. W jej ramach ma powstać wspólny program i listy wyborcze.

"Czwartek ma być dniem poświęconym na konsultacje z koalicjantami, m.in. zgłoszeniom dotyczącym kandydatów, których chcieliby oni umieścić na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Słyszymy o wielu kandydaturach, ale trzeba to zweryfikować: kto, gdzie i na którym miejscu" - powiedział PAP sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.

Chodzi m.in. o obecnego europosła, reprezentującego UP, prof. Adama Gierka. Wstępne listy kandydatów do PE opracowały władze wojewódzkie Sojuszu. Jeśli chodzi o okręg śląski, skąd mandat ma Gierek, tam na "jedynce" znalazł się szef lokalnego SLD, poseł Marek Balt, a Gierek nie został na niej uwzględniony. O ostatecznym kształcie listy mają jednak zdecydować m.in. rozmowy Sojuszu z Unią Pracy.

"Zgodnie z naszym porozumieniem, jedna +jedynka+ przysługuje Unii Pracy. Największe szanse na tą jedynkę ma Adam Gierek" - podkreślił w rozmowie z PAP szef UP Waldemar Witkowski. Unia Pracy rozważa jednak zgłoszenie kilku innych kandydatów, w tym b. wicepremiera, ministra infrastruktury Marka Pola. Nieoficjalnie politycy Sojuszu mówią, że Gierek będzie kandydował z miejsca pierwszego na Śląsku; Balt miałby znaleźć się na "dwójce".

Sojusz nie ma jeszcze "jedynki" na Mazowszu (okręg obejmuje m.in. Płock, Radom i Siedlce), po tym jak z ubiegania się o mandat w PE zrezygnował kosmonauta, gen. Mirosław Hermaszewski (chodziło o względy rodzinne, w wyborach do PE startować ma też jego zięć, europoseł PiS Ryszard Czarnecki)
. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że liderem listy mógłby zostać szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty.

W Krakowie (okręg obejmuje woj. małopolskie i świętokrzyskie) o pierwsze miejsce ubiegają się europosłanka Joanna Senyszyn i szef świętokrzyskich struktur Sojuszu (zasiadał w PE w latach 2004-2009) Andrzej Szejna. Liderów nie ma jeszcze w okręgach: gdańskim (Pomorze), rzeszowskim (Podkarpacie) i Lublinie (woj. lubelskie). "Wszystkie te decyzje mają zostać podjęte do 2 lutego - w tym dniu odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej, które zamknie proces układania list" - podkreślił w rozmowie z PAP Miller.

Jasna sytuacja co do "jedynek" jest już za to w pozostałych okręgach. Listę warszawską otwierać ma obecny europoseł, b. szef Sojuszu Wojciech Olejniczak. W Łodzi (woj. łódzkie) z pierwszego miejsca wystartować ma prawniczka, gwiazda telewizyjna Weronika Marczuk. "Lokomotywą" wyborczą SLD w Poznaniu ma być wiceszef partii, b. premier Józef Oleksy; we Wrocławiu (okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie) - europosłanka od 2004 roku Lidia Geringer de Oedenberg.

Listę olsztyńską (okręg ten obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie) otwierać ma poseł Tadeusz Iwiński, bydgoską - europoseł Janusz Zemke, a gorzowską (obejmującą woj. lubuskie i zachodniopomorskie) - europoseł, b. minister transportu Bogusław Liberadzki. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że z tego okręgu mógłby kandydować też b. szef SLD Grzegorz Napieralski.

W zaplanowanych na drugą połowę maja tego roku wyborach do PE wybranych zostanie 51 polskich europosłów. SLD w obecnej kadencji europarlamentu ma ich sześciu. To: Olejniczak, Senyszyn, Geringer de Oedenberg, Zemke, Liberadzki i Gierek. (PAP)

mkr/ eaw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)