Notowania

warszawa
10.02.2010 10:35

W czwartek w Warszawie pikieta pracowników PZU

Na czwartek NSZZ "Solidarność" PZU planuje pikiety w obronie miejsc pracy w spółce - przed gmachami ministerstwa skarbu oraz Sejmu - powiedział PAP przewodniczący NSZZ "S" w PZU Jerzy Lenart.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na czwartek NSZZ "Solidarność" PZU planuje pikiety w obronie miejsc pracy w spółce - przed gmachami ministerstwa skarbu oraz Sejmu - powiedział PAP przewodniczący NSZZ "S" w PZU Jerzy Lenart.

Pikieta ma rozpocząć się o godz. 13.

"Związkowcy z PZU domagają się wstrzymania zwolnień w firmie. Pod koniec grudnia prezes PZU Andrzej Klesyk poinformował nas, że w grupie w wyniku restrukturyzacji, do 2013 roku pracę może stracić kilka tysięcy osób" - powiedział Lenart.

Podkreślił, że związkowcy przewidują, iż do tego czasu zwolnienia mogą objąć około 4,5 tys. osób.

"Związkowcy krytykują plany spółki dotyczące centralizacji prawie wszystkich jej pionów, czyli m.in. księgowości, kadr, obsługi sprzedaży. Nie zgadzają się również z ograniczeniem liczby centrów likwidacji szkód, w tym m.in. komunikacyjnych czy majątkowych" - podkreślił.

Szef "S" w PZU zaznaczył, że związki oczekują rzetelnego dialogu ze strony pracodawcy oraz informacji na temat programu restrukturyzacji w firmie.

Na początku lutego Solidarność działająca w PZU zaapelowała do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań dotyczących ratowania miejsc pracy w spółce. W tej sprawie związki skierowały list do szefa rządu. Lenart powiedział PAP, że do tej pory nie otrzymały one odpowiedzi od premiera.

Rzecznik firmy Michał Witkowski mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że pod koniec grudnia 2009 r. zarządy PZU S.A. i PZU Życie S.A. podjęły decyzję o restrukturyzacji przedsiębiorstwa. "Planowane zmiany mają na celu zapewnienie stabilnego i efektywnego działania firmy w przyszłości. Związane są one z koniecznością uproszczenia i zapewnienia większej efektywności w ramach struktury organizacyjnej Grupy PZU" - powiedział. Dodał, że decyzja o restrukturyzacji firmy była poprzedzona szeregiem badań i analiz.

Zatrudnienie liczone w etatach w PZU oraz PZU Życie wynosi łącznie około 15 tys. "W sierpniu 2009 roku rozpoczęto zwolnienia grupowe w centrali PZU i PZU Życie w Warszawie. Finalnie porozumienie ze związkami zawodowymi stanowiło, że zwolnienia obejmą maksymalnie 500 osób w centralach obu firm" - wyjaśnił Witkowski.

Na środę na godz. 12.00 zaplanowana jest konferencja w PZU dotycząca programu restrukturyzacji spółki.

Na początku grudnia ub.r. nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU upoważniło zarząd do podjęcia działań mających na celu przygotowanie spółki do wejścia na giełdę do końca 2012 roku. Minister skarbu Aleksander Grad oceniał w listopadzie, że do oferty publicznej spółki mogłoby dojść w pierwszym półroczu 2010 r.

PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.(PAP)

dol/ je/ jra/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz