Notowania

papież
10.06.2009 19:01

W Drohiczynie uczczono 10. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II

W Drohiczynie (Podlaskie) uczczono w środę 10. rocznicę pobytu w tym mieście papieża Jana Pawła II. 10 czerwca 1999 roku papież uczestniczył tam w nabożeństwie ekumenicznym, w którym wzięli także udział przedstawiciele innych religii chrześcijańskich oraz muzułmanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Drohiczynie (Podlaskie) uczczono w środę 10. rocznicę pobytu w tym mieście papieża Jana Pawła II. 10 czerwca 1999 roku papież uczestniczył tam w nabożeństwie ekumenicznym, w którym wzięli także udział przedstawiciele innych religii chrześcijańskich oraz muzułmanie.

W rocznicę tamtego wydarzenia poświęcono w środę w Drohiczynie pamiątkowy Kopiec Pamięci Podlasia, usypany przez mieszkańców, oraz stojący na nim wysoki 10-metrowy stalowy krzyż. Krzyż waży 2,5 tony, wykonała go jedna z firm z Hajnówki.

Kopiec ma około 9 metrów wysokości. Został usypany z ziemi przywożonej ze wszystkich parafii diecezji drohiczyńskiej. Zastąpił stary kopiec w miejscu nabożeństwa, który rozebrano, bo w tym miejscu rozbudowywała się szkoła - poinformował PAP ks. Artur Płachno z kurii drohiczyńskiej.

Na kopcu stanął pęknięty krzyż, który - jak tłumaczył wcześniej bp drohiczyński Antoni Dydycz - jest symbolem podzielonego chrześcijaństwa. Pęknięty, wykonany z drewna krzyż był głównym elementem ołtarza papieskiego z Drohiczyna. Od kilku lat znajduje się on w ołtarzu polowym przy kościele w Sokołowie Podlaskim (Mazowieckie).

Uroczystościom rocznicowym przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Byli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy z trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

W uroczystościach w 1999 roku w Drohiczynie wzięły udział tysiące osób. "Byli obecni prawosławni i protestanci ze swoimi zwierzchnikami. Nie zabrakło wyznawców Mahometa z Polski i zagranicy. Cieszyła nas obecność mniejszości narodowych: Białorusinów, Ukraińców, Rosjan i Romów" - przypomniał w liście odczytywanym w kościołach przed środowymi uroczystościami bp drohiczyński Antoni Dydycz.

Papież Jan Paweł II apelował 10 lat temu w Drohiczynie o to, by "w przeddzień trzeciego tysiąclecia przyspieszyć krok ku pojednaniu chrześcijan". Wezwał chrześcijan, by złożyli "Ojcu wszystkich chrześcijan dar szczerej woli pojednania". Zwracając się do przedstawicieli niekatolickich Kościołów chrześcijańskich, papież mówił: "musimy wszyscy przyznać się do popełnionych win i wybaczyć je sobie nawzajem".

Jan Paweł II podkreślał, że to dobrze, że o sprawach ekumenizmu mówi się na Podlasiu, bo ta "kraina z jednej strony była regionem współistnienia różnych religii, ale z drugiej - ziemią, w której historii istnieje wiele momentów bardziej niż gdziekolwiek indziej uwypuklających potrzebę dialogu w dążeniu do jedności chrześcijan".

Obchody 10-lecia wizyty papieża trwały w Drohiczynie od poniedziałku. Odbyło się m.in. spotkanie młodzieży ze szkół noszących imię Jana Pawła II, konferencja naukowa o wielokulturowości w nauczaniu papieża, ogólnopolskie spotkanie strażaków. (PAP)

kow/ rof/ itm/ gma/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz