Notowania

wiadomości
01.12.2011 08:11

W dwie kolejne soboty Warszawskie Dni Testowania w kierunku HIV

W dwie kolejne soboty, 3 i 10 grudnia, odbywać się będą Warszawskie Dni Testowania w kierunku HIV. Tym razem organizatorzy zapraszają szczególnie kobiety, ponieważ wykonują one testy rzadziej niż mężczyźni.

Podziel się
Dodaj komentarz

W dwie kolejne soboty, 3 i 10 grudnia, odbywać się będą Warszawskie Dni Testowania w kierunku HIV. Tym razem organizatorzy zapraszają szczególnie kobiety, ponieważ wykonują one testy rzadziej niż mężczyźni.

"Ostatnio wiele mówimy o prawach kobiet, dyskryminacji oraz aktywności pań w przestrzeni społecznej. Niestety, jeśli patrzymy na tak ważny element zdrowia, jakim jest wykonanie testu w kierunku HIV, kobiety wciąż są grupą testującą się rzadziej niż mężczyźni. Dlatego zapraszamy wszystkie panie na bezpłatne badanie" - powiedziała Izabela Pazdan ze Społecznego Komitetu ds. AIDS (SKA), który organizuje Dni Testowania.

Testy wykonać będzie można w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4, w godz. 10-18. W ciągu tygodnia bezpłatnie i anonimowo można się testować w punktach przy ul. Chmielnej 4 i Targowej 44. Jednak - jak pokazują doświadczenia organizatorów - podczas Dni Testowania zgłasza się znacznie więcej osób niż zwykle.

"Do punktów testowania w kierunku HIV przychodzi ponad 30 proc. mniej kobiet niż mężczyzn, a przecież ryzyko zakażenia kobiety jest znacznie większe. Znacznie częściej są one również ofiarami przemocy seksualnej. Pomimo łatwego dostępu do rzetelnych informacji na temat dróg zakażeń oraz zabezpieczeń przeciwko zakażeniu HIV, wciąż słyszymy: to mnie nie dotyczy, mój stały partner wygląda zdrowo lub na pewno jest zdrowy" - powiedziała Agata Kwiatkowska ze SKA.

Zdaniem przewodniczącego SKA, długoletniego streetworkera Tomasza Małkuszewskiego kobiety nadal mylą zapobieganie ciąży z zabezpieczeniem przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a jeśli chodzi o zabezpieczanie się podczas kontaktów oralnych i analnych najczęściej nie dostrzegają problemu.

Organizatorzy akcji przypominają, że HIV to nie wyrok, dziś HIV jest zakażeniem przewlekłym, kontrolowanym, a żyjąc z nim można doczekać się wnuków.

"Poznajemy HIV od ponad 20 lat. Wiemy dużo, a przynajmniej wystarczająco, aby chronić dzieci przed zakażeniem HIV. Niestety środowisko ginekologiczno-położnicze nie zawsze korzysta z tej wiedzy. Lekarzy, którzy pomijają test na HIV w czasie prowadzenia ciąży, jest w Polsce zbyt wielu" - uważa przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy na Rzecz Dzieci "Mały Książę" Krystyna Sokołowska.

Aby przypomnieć paniom o testowaniu się na HIV, organizatorzy Dni Testowania przygotowali plakat skierowany specjalnie do nich, przedstawiający kobiecą torebkę. Wiele kobiet nie wie dokładnie, co w niej mają. "A HIV? Sama sprawdź, czy go nie masz" - głosi hasło na plakacie.

Mimo że z roku na rok wzrasta świadomość Polaków w zakresie zagrożenia HIV/AIDS, eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przewidują, że w 2011 r. po raz pierwszy liczba Polaków z nowo rozpoznanym zakażeniem HIV może przekroczyć tysiąc osób (na razie wykrywa się ok. 800 zakażeń rocznie).

W Polsce od początku epidemii w 1985 r. odnotowano ich blisko 15 tys. zakażeń; szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym. (PAP)

akw/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz