Notowania

wiadomości
21.10.2011 09:56

W Europie na giełdach indeksy rosną

W zachodniej Europie na giełdach indeksy rosną przed zaplanowanym na 23 X spotkaniem europejskich liderów w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie - podają maklerzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

W zachodniej Europie na giełdach indeksy rosną przed zaplanowanym na 23 X spotkaniem europejskich liderów w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie - podają maklerzy.

W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, wzrósł o 0,86 proc., do 2.291,47 pkt.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,36 proc., CAC 40 rośnie o 0,74 proc., a niemiecki DAX zwyżkuje o 0,51 proc.

Inwestorzy z uwagą będą śledzić postępy w rozwiązaniu kryzysu w Europie.

Na szczycie europejskich liderów w niedzielę odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w EFSF, jednak decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na drugim szczycie, który odbędzie się najpóźniej w środę - podały Niemcy i Francja w czwartek w komunikacie.

Komunikat wydano po rozmowie telefonicznej między kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Ustalono, że spotkają się oni w sobotę w Brukseli przed niedzielnym szczytem.

Niemcy i Francja porozumiały się, że na pierwszym szczycie w niedzielę w Brukseli z udziałem przywódców państw strefy euro odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Pakiet zmian zostanie szczegółowo sprawdzony, tak by porozumienie w tej sprawie można było zatwierdzić na drugim spotkaniu, które odbędzie się najpóźniej w środę - potwierdził rzecznik niemieckiej kanclerz, Steffen Seibert.

Francja i Niemcy "w pełni zgadzają się", że konieczna jest "kompleksowa i ambitna odpowiedź na kryzys, z jakim obecnie boryka się strefa euro" - zaznaczono w komunikacie.

Oba kraje dzieli jednak różnica poglądów w sprawie najlepszego sposobu funkcjonowania EFSF, przy czym Paryż obawia się, że wybór złej metody może spowodować zagrożenie jego najwyższego jak na razie ratingu wiarygodności kredytowej AAA.

Najbardziej drażliwą kwestią jest metoda zwiększenia zasobów EFSF, opiewających obecnie na 440 mld euro. Francja twierdzi, iż najbardziej skutecznym sposobem na to jest przekształcenie funduszu w bank, który mógłby wykorzystywać środki od Europejskiego Banku Centralnego, ale zarówno EBC, jak i Berlin są temu przeciwne.

W piątek w Europie zyskują akcje spółek wydobywczych i banków po mocnej wyprzedaży podczas poprzedniej sesji.

UniCredit zwyżkuje o 5,4 proc., a Banco Santander SA rośnie o 1,7 proc., po spadkach w czwartek o 4 proc.

Kazakhmys rośnie o 1,2 proc., a ArcelorMittal zyskuje 1,6 proc. w reakcji na zwyżkę notowań miedzi na giełdach metali.

Valeo SA rośnie o 1,8 proc., a Safran SA spada o 6,6 proc. po podaniu wyników kwartalnych.

Valeo, spółka z Francji, producent części do samochodów, podał, że w III kw. 2011 r. jego przychody wzrosły o 14 proc. do 2,66 mld euro.

Safran, producent silników do samolotów dla General Electric Co., zanotował w III kw. wzrost skorygowanej sprzedaży o 5,2 proc. do 2,73 mld euro.(PAP)

aj/ asa/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz