Notowania

wiadomości
29.06.2011 15:06

W Gdańsku odsłonięto makietę Bazyliki Mariackiej dla niewidomych

Odlana z brązu spiżowego miniatura jednego z najbardziej znanych w mieście zabytków, Bazyliki Mariackiej, została w środę odsłonięta w Gdańsku. Ma pomóc w przybliżeniu zabytku osobom niewidomym i ociemniałym oraz dzieciom.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Odlana z brązu spiżowego miniatura jednego z najbardziej znanych w mieście zabytków, Bazyliki Mariackiej, została w środę odsłonięta w Gdańsku. Ma pomóc w przybliżeniu zabytku osobom niewidomym i ociemniałym oraz dzieciom. *

Makieta, odlana w pracowni rzeźbiarskiej Stanisława Wysockiego we Wrocławiu, została ustawiona w Gdańsku na Placu ks. Józefa Zator-Przytockiego, znajdującym się przed głównym wejściem do bazyliki. Ma 150 cm długości, 85 cm szerokości i 82 cm wysokości.

Pomysłodawcą wykonania miniatury zabytku jest Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, który przy projekcie współpracował z Polskim Związkiem Niewidomych.

"Jeśli makieta będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem i jeśli znajdą się darczyńcy, to Klub jest gotów podjąć się kolejnych takich inicjatyw i stworzyć makiety innych gdańskich zabytków" - powiedział prezydent klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, Tomasz Balcerowski. Dodał, że liczy, iż tylko podczas tegorocznych wakacji makietę dotknie i zobaczy do miliona osób.

Bazylika Mariacka należy do najbardziej znanych świątyń Gdańska. Jest największym zbudowanym z cegły gotyckim kościołem w Europie. Ma kubaturę ok. 155 tys. metrów sześciennych. Jej wnętrze, liczące ponad 6,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni, może pomieścić około 20 tys. osób. W murach świątyni znajduje się 37 olbrzymich okien. Do wnętrza kościoła prowadzi siedem bram, każda z innej uliczki. Zdobi go tyle samo wież iglicznych. Wieża dzwonna, licząca sobie 82 m wysokości (do kalenicy), zakończona jest dwoma dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy. Bazylika ma 105,5 m długości, szerokość w transepcie wynosi 60 m.(PAP)

bls/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz