Notowania

wiadomości
16.03.2011 15:35

W Gdańsku ruszyła budowa przystani i przystanków tramwaju wodnego

Ruszyła budowa przystani i przystanków tramwaju wodnego w Gdańsku. Już za rok będzie można zwiedzać miasto pływając drogami wodnymi na Motławie, Martwej Wiśle i Wiśle Śmiałej. Pod koniec maja zostanie oddanych do użytku pięć przystanków tramwaju wodnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ruszyła budowa przystani i przystanków tramwaju wodnego w Gdańsku. Już za rok będzie można zwiedzać miasto pływając drogami wodnymi na Motławie, Martwej Wiśle i Wiśle Śmiałej. Pod koniec maja zostanie oddanych do użytku pięć przystanków tramwaju wodnego. *

Przystanki i przystanie powstaną w ramach programu ożywienia dróg wodnych w Gdańsku.

Magdalena Kuczyńska z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowała w środę PAP, że ruszyła budowa przystani wodnych i przystanków tramwaju wodnego. Pierwsze pięć przystanków powstanie: na Westerplatte, przy Twierdzy Wisłoujście, przy ul. Wiosny Ludów, na Targu Rybnym oraz przy Narodowym Centrum Żeglarstwa. "Na razie nie wiadomo, czy po powstaniu tych pierwszych przystanków zostanie uruchomiony tramwaj wodny" - zaznaczyła.

Do marca 2012 r. powstaną przystanki przy Zielonym Moście oraz w Górkach Zachodnich, a przystanie żeglarskie wraz z przystankami przy Żabim Kruku, Siennej Grobli II i Tamka. Przystanie będą dysponowały ponad 50 miejscami dla jednostek pływających, przy nich powstaną m.in. parkingi, miejsca noclegowe i tawerny.

Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia, w marcu 2012 r. zostanie uruchomiony tramwaj wodny, co umożliwi zwiedzanie miasta drogą wodną.

Inwestycje realizują wybrane w przetargach firmy: Hydrobudowa Gdańsk i Warbud - Region Północ. Koszt realizacji projektu wynosi ponad 37 mln zł, z czego ponad 17 mln to fundusze unijne. Pozostałą część sfinansuje budżet miasta.

"Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, w partnerstwie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Nową infrastrukturą zarządzać będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku jest realizowany w ramach większego projektu "Pętla Żuławska", w którym za ponad 80 mln zł do 2012 r. zostanie zmodernizowanych 300 km dróg wodnych na Żuławach i Zalewie Wiślanym. Powstanie m.in. pięć portów żeglarskich, 10 przystani jachtowych i cztery przystanie żeglugi pasażerskiej. W Gdańsku ma być wybudowany m.in. most otwarty w Przegalinie i przystań żeglarska w Sobieszewie. (PAP)

bls/ amac/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz