Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Gdańsku spotkanie szefów dyplomacji z 12 krajów Europy

0
Podziel się:

#
W ostatnim zdaniu 7 akapitu depeszy powinno być: Mołdawią, Gruzją, Armenią
#

# W ostatnim zdaniu 7 akapitu depeszy powinno być: Mołdawią, Gruzją, Armenią #

21.02. Gdańsk (PAP) - Partnerstwo Wschodnie oraz problematyka energetyczna były tematami środowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, Nordyckiej Rady Ministrów oraz państw bałtyckich. Było to pierwsze w historii spotkanie szefów dyplomacji z tych 12 krajów

Do Gdańska na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego przyjechali ministrowie z 11 państw europejskich: Słowacji, Czech, Węgier, Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Estonii, Łotwy oraz Litwy.

Sikorski ocenił na konferencji prasowej po spotkaniu, że dyskusja, która się odbyła "dowodzi, że to dobra formuła". "Obecna perspektywa finansowa wreszcie pozwoli nam na zrealizowanie tego, co nakreślili przywódcy Europy Środkowej wiele wieków temu w Wyszehradzie, zbudowania wreszcie połączeń infrastrukturalnych, transportowych na osi północ-południe" - podkreślił.

Sikorski zauważył, że ministrowie, którzy przyjechali do Gdańska reprezentują różne kraje, z których część należy do NATO i Unii Europejskiej i strefy euro. "Ale mamy wspólne interesy w tym, aby nasz rynek energii był konkurencyjny i aby nasi konsumenci i nasz przemysł miały dostęp do taniej i bezpiecznej energii. Abyśmy wszyscy mogli korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Odnosząc się do potencjału krajów uczestniczących w gdańskim spotkaniu Sikorski dodał, że gospodarki tych państw rozwijają się dwa razy szybciej niż średnia europejska.

Pytany o szczegóły rozmów w sprawie Partnerstwa Wschodniego (do którego należą Białoruś, Ukraina, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia oraz Mołdawia) szef polskiego MSZ przypomniał, że kwestia ta była omawiana podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.

"Budżet tego programu wynosi 1,5 miliarda euro. Dla tego programu rok 2013 może być rokiem sporego sukcesu, który ja definiuję jako podpisanie umowy stowarzyszeniowej - razem ze strefą wolnego handlu - z Ukrainą. I jest możliwość - nie chcę zapeszyć - dokończenia negocjacji nawet z trzema pozostałymi krajami (Mołdawią, Gruzją, Armenią-PAP)" - dodał Sikorski.

Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.

Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Niewykluczone, że wówczas może być podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt ocenił, że realizacja Programu Wschodniego jest skomplikowana z uwagi na zróżnicowanie krajów, których dotyczy.

"Są na różnych etapach zaawansowania, niektóre z nich są jeszcze w okresie transformacji, inne są poddawane różnym zewnętrznym presjom. Dzięki takiej współpracy pomożemy tym krajom zmodernizować ich gospodarkę, ale są tu też pewne warunki: muszą być to rządy prawa, muszą być otwarte na świat i wyznawać świat wartości ważny w Unii Europejskiej" - dodał Bildt.

Według niego, trzeba liczyć się z tym, że program Partnerstwa Wschodniego to długofalowa polityka i nie można się tu spodziewać sukcesów "w tydzień, czy dwa tygodnie".

Szef fińskiej dyplomacji Erkki Tuomioja wykorzystał pobyt w Gdańsku i spotka się z władzami Uniwersytetu Gdańskiego. W środę minister pojawił się w Bibliotece Głównej UG, gdzie - na jego prośbę - pracownicy uczelni przedstawili mu ofertę edukacyjną, w tym liczne studia prowadzone w języku angielskim, które mogłyby być propozycją dla fińskich studentów.

Władze UG poinformowały też, że są zainteresowane rozszerzeniem współpracy naukowej z fińskimi uczelniami. "Prowadzimy ją z kilkoma fińskimi szkołami wyższymi - choćby w Helsinkach czy Turku, ale chętnie wzięlibyśmy udział np. w kolejnych wspólnych projektach badawczych" - powiedział PAP prorektor UG ds. nauki prof. Grzegorz Węgrzyn.

Jak dodał Węgrzyn, gdański uniwersytet byłby też zainteresowany wymianą z fińskimi uczelniami zarówno pracowników naukowych, jak i studentów. Ta ostatnia byłaby szczególnie ważna dla studentów UG biorących udział w zajęciach z języka i kultury fińskiej. (PAP)

rop/ aks/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)