Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Gdańsku warsztaty dla kobiet pozostających bez pracy

0
Podziel się:

"Marzec miesiącem kobiet" - to hasło cyklu warsztatów dla kobiet
pozostających bez pracy lub planujących zmienić swoje życie zawodowe. Celem projektu jest pomoc
kobietom m.in. w poznaniu swoich kompetencji, poprawie wizerunku czy założeniu własnej firmy.

"Marzec miesiącem kobiet" - to hasło cyklu warsztatów dla kobiet pozostających bez pracy lub planujących zmienić swoje życie zawodowe. Celem projektu jest pomoc kobietom m.in. w poznaniu swoich kompetencji, poprawie wizerunku czy założeniu własnej firmy.

Projekt realizowany jest przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Gdańsku.

Doradca zawodowy WUP, Iwona Piotrowska przyznała w rozmowie z PAP, że kobiety statystycznie chętniej niż mężczyźni uczą się i szkolą, rozwijają swoje kompetencje, są otwarte na zmianę zawodu, więcej czytają i są bardziej odpowiedzialne. "Mimo to sytuacja kobiet na rynku pracy jest trudniejsza, a wśród osób bezrobotnych jest więcej kobiet" - dodała.

"Tak jak robimy na wiosnę porządki w swoich szafach, tak możemy zrobić porządek w swoim życiu zawodowym, zastanowić się, czego oczekujemy i czy to, co aktualnie robimy, nam odpowiada" - tłumaczy.

Zwróciła uwagę, że kobiety często nie zdają sobie sprawy z posiadanego potencjału. Jako przykład podała młode mamy, u których zauważa się "uśpione poczucie swoich kompetencji". Powiedziała, że celem cyklu warsztatów jest m.in. pokazanie, że "w kobietach drzemie potencjał, że należy wzmacniać wiarę w siebie, w swoje możliwości". Zajęcia adresowane są do wszystkich kobiet powyżej 18. roku życia.

Przyznała, że był pomysł organizacji podobnych warsztatów także dla mężczyzn, ale statystycznie wśród panów jest mniejsze zainteresowanie podobnymi zajęciami. Ocenia, że "mężczyźni zupełnie inaczej traktują utratę pracy niż kobiety; dla mężczyzny jest to bardzo duża porażka i nie zawsze chce nawet o tym rozmawiać". "Dla kobiety utrata pracy też jest porażką, ale nie tak wielką i kobiety chętniej o tym rozmawiają, próbują działać, szukać pomocy" - dodała.

Projekt "Marzec miesiącem kobiet" związany jest z działalnością Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które pomaga w poszukiwaniu pracy czy w przeprowadzeniu zmian w życiu zawodowym. "Większość klientów centrum stanowią kobiety, z którymi prowadzony jest indywidualny proces doradczy" - dodała. Centrum organizowało m.in. cykl warsztatów pt. "Kobieta na rynku pracy" przygotowujących do powrotu na rynek pracy. Wspierało też m.in. projekt zachęcający młode mamy do zakładania działalności gospodarczej.

Projekt "Marzec miesiącem kobiet" na tak dużą skalę organizowany jest po raz pierwszy, ale podobne zajęcia centrum organizuje przez cały rok.

Warsztaty zostały podzielone na bloki tematyczne. Podczas pierwszego pt. "Umysł, dusza, ciało - każda kobieta to cud" uczestniczki będą odkrywać swoje talenty, wyznaczać cele dla siebie oraz uczyć się, jak radzić ze stresem i codziennymi trudnościami. W bloku "Kobieta jest z Wenus - rzecz o wizerunku" odbędą się wykłady i warsztaty nt. znaczenia wizerunku i autoprezentacji w poszukiwaniu pracy. Trzeci blok "Być kobietą przedsiębiorczą" dotyczy planowania, założenia i prowadzenia własnej firmy.

W bloku tematycznym pt. "Kobieta i prawo" będzie mowa o umowach związanych z pracą, o uprawnieniach w okresie ciąży i macierzyństwa wynikających z Kodeksu Pracy, o ubezpieczeniom społecznym.

Poinformowała, że w ub. roku centrum udzieliło ok. 1,4 tys. indywidualnych porad. Najczęściej dotyczyły zmian zawodowych. "Do nas trafiają zazwyczaj osoby z wykształceniem wyższym, które są w trakcie podejmowania jakiejś decyzji zawodowej i mają motywację do działania" - tłumaczy Piotrowska.

"Marzec miesiącem kobiet" będzie realizowany od 4 do 27 marca w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

Na koniec stycznia 2014 r. w woj. pomorskim zarejestrowanych było 119 tys. 862 osób bez pracy, w tym kobiet - 64 tys. 758 (54 proc.). Wśród bezrobotnych kobiet najwięcej ma wykształcenie gimnazjalne i niższe (15 tys. 543), wśród zarejestrowanych najmniej jest kobiet z wykształceniem wyższym (8 tys. 227). Najwięcej kobiet pozostających bez pracy jest w wieku od 25 do 34 lat (19 tys.587). (PAP)

bls/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)