Notowania

ewakuacja
14.10.2009 16:01

W gminie Elbląg - ewakuacja ludzi, zalany most pontonowy

# kolejne informacje o zagrożeniu powodziowym #

Podziel się
Dodaj komentarz

# kolejne informacje o zagrożeniu powodziowym #

14.10. Na Wyspie Nowakowskiej w gminie Elbląg (Warmińsko-Mazurskie) z powodu wysokiego stanu wód w rzece Elbląg ewakuowano 8 rodzin z zagrożonych gospodarstw. Do opuszczenia domów mają być gotowi wszyscy mieszkańcy wyspy - 400 osób. Nieczynny jest most pontonowy i zalana droga - poinformowała w środę PAP wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek.

Kapitanat portu w Elblągu poinformował, że o godz. 15.00 stan alarmowy na rzece Elbląg został przekroczony o 68 cm i wynosi 6,78 m. W Elblągu podtapiane są budynki mieszkalne i zakłady pracy usytuowane po obu stronach rzeki Elbląg, m.in. przy ul. Panieńskiej, ul. Dojazdowej, ul. Warszawskiej, ul. Radomskiej, ul. Portowej, ul. Mazurskiej. Z ruchu została wyłączona ul. Mazurska w kierunku na Jagodno. Z użytkowania zostały wyłączone 4 studnie głębinowe zaopatrujące miasto w wodę. Następują również miejscowe wyłączenia prądu.

"Sytuacja jest dramatyczna, nie pamiętam takiego zagrożenia i takiej powodzi od 14 lat" - powiedziała wójt Kwoczek.

Rodziny z rejonu zagrożenia na Wyspie Nowakowskiej zostały umieszczone w szkole w Nowakowie, dalej ludzie będą przewiezieni do szkoły w Gronowie. Wójt nie wyklucza, że ewakuacją objęci zostaną wszyscy mieszkańcy wyspy.

Wyspę Nowakowską podmywa rzeka Elbląg, a wylaniem grożą rzeka Cieplicówka i kanał Jagielloński. Wciąż wieje bardzo silny wiatr z północy, powodując tak zwaną cofkę. Wiatr wpycha wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, jeziora Drużno i dopływów.

Burmistrz Fromborka w związku z wysokim stanem wód w Zalewie Wiślanym wprowadziła stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, na wyjazdowym posiedzeniu w Elblągu zebrał się wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego.

Podczas spotkania mówiono o przygotowaniach do częściowej ewakuacji mieszkańców Wyspy Nowakowskiej - w pierwszej kolejności ewakuowane będą: dzieci, ludzie starsi i chorzy. Do niesienia pomocy przygotowuje się wojsko. Do Elbląga jedzie wicewojewoda Jan Maścianica. Z samorządowcami zagrożonych terenów spotka się także wojewoda Marian Podziewski.

100 strażaków z dwóch kompanii przeciwpowodziowych jedzie do Elbląga, by zabezpieczać miasto przed powodzią. Do walki z powodzią skierowano także żołnierzy z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, używany jest ciężki sprzęt taki jak koparki i spychacze. Do Elbląga jedzie także 15 osób z Polskiego Czerwonego Krzyża z Olsztyna, które będą rozdawać potrzebującym koce i mają także pomagać przy umacnianiu wałów. (PAP)

ali/ pz/ gma/

Tagi: ewakuacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz