Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Grodzisku Mazowieckim odnaleziono macewy

0
Podziel się:

Na jednym z podwórek w Grodzisku Mazowieckim odnaleziono macewy, które w
najbliższy poniedziałek zostaną przeniesione na miejscowy kirkut - poinformowała PAP w piątek Anna
Grzegorzewska z biura prasowego warszawskiej Gminy Żydowskiej.

Na jednym z podwórek w Grodzisku Mazowieckim odnaleziono macewy, które w najbliższy poniedziałek zostaną przeniesione na miejscowy kirkut - poinformowała PAP w piątek Anna Grzegorzewska z biura prasowego warszawskiej Gminy Żydowskiej.

Dodała, że nagrobki odkrył mieszkaniec Grodziska Robert Augustyniak i od razu skontaktował się z warszawską Gminą Żydowską.

"W związku z tym, że macewy znajdują się na terenie należącym do miasta, dzięki działaniom grupy społeczników i przy wsparciu Gminy, burmistrz miasta Grzegorz Benedykciński zlecił ich przeniesienie na miejscowy cmentarz żydowski" - wyjaśniła Grzegorzewska.

Podkreśliła, że przeniesienie macew będzie nadzorować Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, a ich transport i wydobycie sfinansuje miasto. "Nie wiadomo jeszcze, ile macew znajduje się w tym miejscu - w trawie widać fragmenty trzech, ale po przebadaniu terenu może się okazać że jest ich więcej. Wszystkie nagrobki zostaną sfotografowane i skatalogowane" - zapewniła Grzegorzewska.

Zachowany cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim to - jak podkreśliła Grzegorzewska - tylko niewielka pozostałość po ogromnym cmentarzu, który został założony w XVIII w. i do czasu powstania nekropolii na Targówku w 1780 roku, służył jako miejsce pochówku także dla warszawskich Żydów. Historyczną wartość cmentarza podkreślał znany przedwojenny historyk Majer Bałaban, pisząc w 1929 roku: "Chcąc zbadać historię warszawskiej gminy żydowskiej przed założeniem cmentarza na Pradze, musimy dokładnie przestudiować epitafia w Grodzisku lub Sochaczewie".

Na cmentarzu żydowskim w Grodzisku Mazowieckim jest pochowany cadyk Elimelech Szapira, ojciec Kalonymusa Kalmana Szapiry, zwanego "kaznodzieją warszawskiego getta". "Próżno jednak szukać jego grobu. W 1953 roku władze nakazały rozbiórkę ogrodzenia, większą część cmentarza zamieniając w magazyny i skład złomu" - powiedziała Grzegorzewska.(PAP)

skz/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)