Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"W imię Jakuba S." - zwycięzcą gdyńskiego festiwalu R@port

0
Podziel się

Spektakl "W imię Jakuba S." został zwycięzcą zakończonego w sobotę 7.
Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. O laury festiwalowego konkursu walczyło
siedem przedstawień wybranych spośród najnowszych spektakli z całej Polski.

bDoDthmd

Spektakl "W imię Jakuba S." został zwycięzcą zakończonego w sobotę 7. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. O laury festiwalowego konkursu walczyło siedem przedstawień wybranych spośród najnowszych spektakli z całej Polski.

Zwycięski spektakl wystawiły wspólnie Teatr Dramatyczny miasta stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Autorem sztuki jest Paweł Demirski, a wyreżyserowała go Monika Strzępka.

Jury festiwalu R@port w uzasadnieniu werdyktu podało, że "W imię Jakuba S." jest przykładem na to, iż "ważne problemy współczesnych Polaków, takie jak historyczna tożsamość, konflikt grup społecznych, pętla finansowa, w którą wpadają kredytobiorcy, nadzieje i kompleksy nowej klasy średniej mogą stać się tematem oryginalnie skonstruowanego, przewrotnego i świetnie zagranego przedstawienia teatralnego".

bDoDthmf

Jak poinformowała PAP Marzena Szymik-Mackiewicz z Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, nagroda główna dla zwycięzcy festiwalu to 50 tys. zł.

Spektakl "W imię Jakuba S." pokonał sześć innych przedstawień wyselekcjonowanych osobiście przez dyrektora programowego festiwalu R@port Bogdana Cioska z ponad 30 obejrzanych przez niego polskich sztuk współczesnych.

Były to: "Popiełuszko. Czarna msza" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Polski w Bydgoszczy), "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Sylwii Chutnik (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu/ Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie), "Tauryda. Apartado 679" Antoniny Grzegorzewskiej (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Ciała obce" Julii Holewińskiej (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Miki Mister DJ" Mateusza Pakuły (Teatr Miejski w Gdyni) oraz "Nieskończona historia" Artura Pałygi (Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera w Warszawie).

W jury festiwalowego konkursu znaleźli się dramaturg Janusz Głowacki oraz krytycy teatralni Jacek Cieślak, Jacek Kopciński, Jacek Sieradzki i Jacek Wakar.

bDoDthml

Festiwal R@portu rozpoczął się 16 listopada. W jego ramach, poza spektaklami konkursowymi, publiczność miała też okazję zapoznać się z twórczością i życiem dramaturga Janusza Głowackiego. W trakcie imprezy zaprezentowane zostały spektakle Teatru TV i słuchowiska według sztuk Głowackiego oraz filmy, których był scenarzystą. Autorowi "Kopciucha" poświęcone były też trzy wystawy: fotografii, plakatów i afiszy do jego sztuk oraz materiałów o charakterze prywatnym opatrzonych osobistymi komentarzami artysty.

Częścią imprezy była też współorganizowana z Uniwersytetem Gdańskim dwudniowa konferencja naukowa "Dramaturgia Janusza Głowackiego - trochę teatru (próba całości)".

W trakcie festiwalu R@portu wyłoniono też laureata ustanowionej w 2007 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku do konkursu zgłoszono 163 dramaty, z których pięć zakwalifikowano do finału. Nagroda główna w wysokości 50 tys. zł przypadła w udziale Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk za sztukę "Popiełuszko. Czarna msza". (PAP)

aks/ gma/

bDoDthmm
bDoDthmG
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)