Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Iranie odkryto ruiny miasta sprzed około 5 tys. lat

0
Podziel się:

Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w południowo-wschodnim Iranie
odkrył ruiny dużego miasta sprzed około 5000 lat - informuje serwis internetowy Tehran Times.

Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w południowo-wschodnim Iranie odkrył ruiny dużego miasta sprzed około 5000 lat - informuje serwis internetowy Tehran Times.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w rejonie Khajeh Askar, w pobliżu miasta Bam w prowincji Kerman.

Jak poinformował Nader Alidadi-Soleimani, kierujący pracami zespołu archeologów, odkryte artefakty wskazują, że stanowisko było jednym z pierwszych miejsc osadnictwa miejskiego w Iranie, którego mieszkańców łączyły związki z innymi starożytnymi kulturami, np. cywilizacją Jiroft, która rozwijała się w III tysiącleciu p.n.e. w dolinie rzeki Halil-Rud w południowym Iranie.

Naukowcy wydobyli z ruin budowli liczne skorupy wyrobów ceramicznych oraz kilka naczyń, które zachowały się w całości. Badania znalezisk wykazały, że mieszkańcy starożytnego miasta nie korzystali z koła garncarskiego przy wytwarzaniu wyrobów ceramicznych.

Alidadi-Soleimani dodał, że na stanowisku archeolodzy odnaleźli również dwa starożytne cmentarze. Po zbadaniu dwóch grobów okazało się, że jedno z ciał zostało pochowane na boku w pozycji embrionalnej, a drugie zostało ułożone na plecach w pozycji na wznak. Obok szczątków badacze odnaleźli w grobach rozmaite przedmioty, w tym niezwykły pojemnik kosmetyczny, wykonany z muszli i zawierający barwną substancję. (PAP)

jot/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)