Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W izraelskich osiedlach może powstać 13 tys. nowych mieszkań

0
Podziel się

Około 13 tys. mieszkań może być wybudowanych w izraelskich osiedlach na
Zachodnim Brzegu po 26 września, natychmiast po upływie moratorium ogłoszonego przez Izrael 10
miesięcy temu - podała w poniedziałek izraelska organizacja pacyfistyczna "Pokój Teraz".

bEgNTxEB

Około 13 tys. mieszkań może być wybudowanych w izraelskich osiedlach na Zachodnim Brzegu po 26 września, natychmiast po upływie moratorium ogłoszonego przez Izrael 10 miesięcy temu - podała w poniedziałek izraelska organizacja pacyfistyczna "Pokój Teraz".

"Jeśli zamrożenie budowy nie zostanie przedłużone, osadnicy teoretycznie mogą wybudować około 13 tys. mieszkań bez dodatkowych zezwoleń ze strony rządu" - podaje organizacja w komunikacie.

"Pozwolenia na budowę zostały wydane dla co najmniej 2066 domów, których fundamenty są już gotowe, a setki innych, których fundamenty nie zostały jeszcze zbudowane, może powstać po zakończeniu obowiązywania zamrożenia" - przekonują pacyfiści.

bEgNTxED

Według organizacji co najmniej 11 tys. innych mieszkań, których budowa została zatwierdzona, może być wybudowanych bez dodatkowej zgody rządu, z tego 5 tys. w odizolowanych osiedlach.

Dodatkowo, według organizacji "Pokój Teraz", na Zachodnim Brzegu zaplanowanych jest około 25 tys. innych mieszkań, jednak do ich budowy wymagana będzie zgoda rządu.

"Nasze stanowisko jest jasne i przedstawiliśmy je administracji amerykańskiej przed szczytem w Szarm el-Szejk: pokój i kolonizacja nie idą ze sobą w parze" - oświadczył Mohammad Chtajeh, jeden z palestyńskich uczestników negocjacji pokojowych.

"Nie będziemy rozmawiać o częściowej kolonizacji, rozwodnionej czy spowolnionej" - dodał, podkreślając, że władze palestyńskie chcą całkowitego zamrożenia rozbudowy osiedli, gdyż inaczej rozmowy pokojowe zakończą się impasem.

bEgNTxEJ

"Palestyńczycy chcą, żebyśmy nie budowali absolutnie nic na Zachodnim Brzegu, ale tak się nie stanie" - oświadczył w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu.

"Izrael nie będzie kontynuował zamrożenia, ale nie wybuduje więcej niż kilkanaście tysięcy zaplanowanych domów. Nie zamrozimy życia mieszkańców Zachodniego Brzegu i nie zamrozimy budowy" - dodał, opowiadając się, jak podkreśla agencja AFP, za kompromisowym rozwiązaniem.

Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas spotkają się w Szarm el-Szejk w obecności amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton we wtorek.

2 września w Waszyngtonie premier Netanjahu, prezydent Abbas i pełniąca rolę mediatora sekretarz stanu Hillary Clinton ogłosili wznowienie negocjacji palestyńsko-izraelskich. Ich celem jest porozumienie o powstaniu niepodległego państwa palestyńskiego, gwarantujące jednocześnie bezpieczeństwo Izraela. (PAP)

bEgNTxEK

keb/ mc/

7090578

bEgNTxFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)