Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Jerozolimie odsłonięto ulicę z bizantyńskich czasów

0
Podziel się:

W Jerozlimie w sercu starego miasta odsłonięto fragment kamiennej ulicy z
czasów bizantyńskich - poinformowali w środę izraelscy archeolodzy. Odkrycie zgadza się ze słynną
mapą mozaikową z Mandaby - najstarszą znaną mapą Ziemi Świętej.

W Jerozlimie w sercu starego miasta odsłonięto fragment kamiennej ulicy z czasów bizantyńskich - poinformowali w środę izraelscy archeolodzy. Odkrycie zgadza się ze słynną mapą mozaikową z Mandaby - najstarszą znaną mapą Ziemi Świętej.

Odsłonięty blisko 6-metrowy fragment ulicy biegnie z zachodu ku centrum. Archeolodzy znaleźli w tym rejonie także pozostałości budowli z wielką cysterną na wodę. Odkopano ceramikę, monety i brązowe odważniki używane w czasach bizantyńskich.

Odkrycie zgadza się z mapą z Mandaby (biblijna Medeba) w północno-zachodniej Jordanii - powiedział kierujący wykopaliskami archeolog Ofer Sion z izraelskich władz zarządzających starożytnościami w Izraelu. Olbrzymia mozaika z VI-VII wieku (8 na 16 metrów) na posadzce greckokatolickiej bazyliki św. Jerzego przedstawia Ziemię Świętą i Jerozolimę. To jedno z najdoskonalszych przedstawień topografii ziem biblijnych. Dzięki niej odkryto m.in. Betanię za Jordanem, gdzie żył i działał św. Jan Chrzciciel.

Mapa dostarcza wiedzy o topografii Jerozolimy po zburzeniu jej w 70 roku i odbudowie zgodnie z rzymskimi wzorami. Ukazuje miasto widziane z góry na skos, otoczone murami. Dwie główne ulice mają portyki, a kościoły zwieńczone są czerwonymi dachami. Widać też m.in. po zachodniej stronie miasta bazylikę Grobu Świętego, wzniesioną przez Konstantyna. Mapa wyraźnie wskazuje wjazd do Jerozolimy od zachodu poprzez wielką bramę, skąd prowadzi do obwiedzionej portykami centralnej osi miasta.

Trzy miesiące temu posługując się tym planem archeolodzy odkryli fragment ulicy położony ponad 4 metry pod poziomem obecnej.

Po ukończeniu prac konserwacyjnych za kilka tygodni odkopana ulica zostanie ponownie zakryta ze względu na duże nasilenie ruchu pieszych w rejonie - powiedział Sion.

"Ulica ta leżała w centrum w najbardziej pomyślnym dla handlu okresie starożytnej Jerozolimy. To cudowne, że ta dzisiejsza zachowała przebieg ruchliwej drogi sprzed półtora tysiąclecia" - uważa archeolog.

"W tamtych czasach tysiące pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata przybywały i tłoczyły się na tej ulicy" - dodał.

Jak wyjaśnia na swojej stronie izraelski MSZ, to pierwsze takie odkrycie. Do tej pory nie prowadzono w ruchliwym centrum starej Jerozolimy wykopalisk ze względu na utrudnienia i konieczność wstrzymania tam ruchu. (PAP)

klm/ ro/

5644103 5644190 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)