Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Jerozolimie prawosławni świętują Wielką Sobotę

0
Podziel się:

Tysiące wyznawców prawosławia zgromadziły się w sobotę ze
świecami i pochodniami przed zatłoczoną Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie, by stać się
świadkami cudu zejścia Świętego Ognia z grobu Chrystusa. Święty Ogień jest przekazywany dalej w
świat.

Tysiące wyznawców prawosławia zgromadziły się w sobotę ze świecami i pochodniami przed zatłoczoną Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie, by stać się świadkami cudu zejścia Świętego Ognia z grobu Chrystusa. Święty Ogień jest przekazywany dalej w świat.

Data Wielkanocy w Kościele prawosławnym ustalana jest zgodnie z kalendarzem juliańskim, a cud zejścia Ognia Świętego odpowiada katolickiej liturgii światła sprawowanej na początku Wieczerzy Paschalnej - wieczornej mszy w Wielką Sobotę.

Przekazujący sobie ogień tłum wiernych otaczali ubrani na czarno izraelscy policjanci, funkcjonariusze specjalnych oddziałów policyjnych w mundurach khaki oraz straż graniczna.

Obecność przedstawicieli władzy jest nieodłączną częścią uroczystości, przypomina o Rzymianach w czasach Jezusa; w czasach imperium osmańskiego uczestniczyli w nim Turcy. Z czasów władzy Osmanów pochodzą też tradycyjne pieśni śpiewane podczas oczekiwania na cud.

Z okazji święta wielu palestyńskich chrześcijan uzyskało zezwolenie na przyjazd do Jerozolimy z miast Zachodniego Brzegu Jordanu; każdorazowo muszą oni ubiegać się o zezwolenie izraelskich władz wojskowych na wizytę w świętych miejscach Jerozolimy.

Aby być jak najbliżej Grobu, pielgrzymi w oczekiwaniu na cud Wielkiej Soboty koczowali wokół już od popołudnia Wielkiego Piątku.

Zanim zejście ognia nastąpi, rano w bazylice gasi się wszystkie świece i lampy i około godziny 11 strażnicy miejscy przeprowadzają kontrolę czy nie ma wewnątrz zapałek do zapalenia świec, po czym kaplica Grobu zostaje zapieczętowana.

Około południa przybywa prawosławny patriarcha Jerozolimy. Dołączają do niego hierarchowie: ormiański, dwóch koptyjskich i syryjski. W nabożeństwie nie uczestniczy patriarcha łaciński.

Około godz. 14 patriarcha prawosławny i ormiański zdejmują wszystkie insygnia biskupie, po czym tylko patriarcha prawosławny, w samej albie, wchodzi z niezapalonymi świecami do kaplicy, w której znajduje się kamień z grobu Chrystusa, i gdzie zmieścić się może zaledwie kilka osób.

Odmawia tam modlitwę, wspomina śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i prosi o Święty Ogień, który według tradycji samoistnie co roku zapala się błękitnym światłem na płycie Grobu, obwieszczając zmartwychwstanie Chrystusa.

Symbolizujący i zmartwychwstanie i samego Chrystusa ogień ludzie przekazują sobie dalej, otaczając płomień świecy dłońmi i symbolicznie obmywając sobie nim twarz. Do Polski Święty Ogień powinien dotrzeć w sobotę przed północą.

Zejście Świętego Ognia jest rytuałem praktykowanym od co najmniej 1200 lat w ten sam sposób, informacje o nim pochodzą z zapisków z VIII wieku, a pierwsze przekazy o samym cudzie - ze 162 roku.

Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesiono w miejscu uważanym za miejsce pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obok miejsca jego śmierci na krzyżu. Świątynię wzniesiono z inicjatywy cesarza Konstantyna i jego matki św. Heleny.

Trwającą 22 lata budowę zakończono w 348 roku. W roku 1009 bazylika została zniszczona przez kalifa Ha Kima. Odbudowa, rozpoczęta w 1042 roku, doprowadziła do częściowego zrekonstruowania świątyni. Swój obecny kształt bazylika uzyskała w czasach wypraw krzyżowych. (PAP)

klm/ ap/

11203241 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)