Notowania

wiadomości
13.12.2013 11:24

W Katowicach przybywa nowych powierzchni biurowych

Wielkość dostępnych powierzchni biurowych w Katowicach przekroczyła w tym roku 300 tys. m kw. Kiedy gotowe będą kolejne już realizowane oraz planowane inwestycje, wielkość ta wzrośnie o ponad 40 proc. Najemców przyciągają m.in. niższe niż gdzie indziej czynsze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wielkość dostępnych powierzchni biurowych w Katowicach przekroczyła w tym roku 300 tys. m kw. Kiedy gotowe będą kolejne już realizowane oraz planowane inwestycje, wielkość ta wzrośnie o ponad 40 proc. Najemców przyciągają m.in. niższe niż gdzie indziej czynsze.

Analiza rynku nieruchomości komercyjnych w Katowicach i okolicznych miastach, używających wspólnej nazwy Metropolia Silesia, znalazła się w najnowszym raporcie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (Association of Business Service Leaders - ABSL), przygotowanym we współpracy m.in. z wyspecjalizowaną w analizach tego rynku firmą doradczą Jones Lang LaSalle.

Za raportu wynika, że dzięki inwestycjom ostatnich lat Katowice stały się szóstym największym rynkiem w Polsce oraz największym zagłębiem biurowym Metropolii Silesia, z zasobami przekraczającymi 304 tys. m kw. Dalsze 55 tys. m kw. takiej powierzchni zlokalizowane jest w okolicznych miastach - głównie Chorzowie, Gliwicach, Bytomiu i Sosnowcu.

Budowa nowych biurowców nabrała dynamiki w ostatnich trzech latach, kiedy katowicki rynek zasiliło blisko 91 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w 16 budynkach. W obecnie budowanych biurowcach dostępnych będzie łącznie 78,3 tys. m kw., a budowa kolejnych ponad 50 tys. m kw. jest w planach inwestorów. W końcu przyszłego roku łączna dostępna w Katowicach powierzchnia powinna przekroczyć 350 tys. m kw.

"Wiele nowych powierzchni jest w trakcie realizacji, a kolejne w planach. Jednak część inwestycji realizowana jest na potrzeby konkretnych najemców. Dlatego inwestor, który np. chciałby wynająć dużą, przekraczającą 2 tys. m kw. powierzchnię w ciągu najbliższych trzech kwartałów, może mieć kłopot z jej znalezieniem" - wskazała Julita Spychalska z Jones Lang LaSalle.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Katowicach kreowany jest m.in. przez inwestorów zagranicznych, którzy decydowali się na prowadzenie działalności w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz przez firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych (w centrach informatycznych, księgowo-finansowych, obsługi klienta itp.). W tym sektorze w Katowicach i okolicy pracuje już ponad 12 tys. osób, wobec ok. 8 tys. na początku zeszłego roku. Prognoza na 2014 r. mówi o ok. 15 tys. zatrudnionych w tej branży.

Od początku 2013 r. do końca września w Katowicach wynajęto prawie 50 tys. m kw. powierzchni biurowej, przy czym ponad trzy czwarte najemców to firmy rozpoczynające działalność w stolicy Górnego Śląska. Wśród największych transakcji są umowy zawarte przez koncern IBM, który ulokował w Katowicach swoje centrum, zatrudniając jak dotąd ok. 420 osób. W perspektywie zatrudnienie może zostać podwojone. Władze miasta traktują IBM jak swoisty magnes, który może przyciągnąć do Katowic kolejne firmy.

Eksperci oceniają, że inwestorów może przyciągnąć do Katowic kilka czynników: dostęp do ponad 2 mln mieszkańców aglomeracji katowickiej, bliskość ośrodków akademickich, niższe od części innych dużych aglomeracji koszty pracy oraz relatywnie niskie koszty wynajmu powierzchni biurowej. Za raportu wynika, że spośród głównych miast Polski nieco taniej niż w Katowicach jest tylko w Łodzi; porównywalne ceny najmu są w Trójmieście, natomiast drożej jest w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i w Warszawie - także poza centrum stolicy.

W Katowicach oferowany czynsz w biurowcu wysokiej klasy waha się od 12,5 do 13,5 euro miesięcznie za metr kwadratowy, przy czyn efektywne czynsze - dzięki rozmaitym bonusom - z reguły są ok. 10-20 proc. niższe od bazowych. Eksperci wskazują jednak, że ze względu na polepszające się warunki rynkowe dla deweloperów, od trzeciego kwartału 2013 r. efektywne stawki czynszu zaczęły w Katowicach lekko rosnąć.

Specjaliści podliczyli, że jesienią tego roku w Katowicach było niespełna 26 tys. m kw. niewynajętej powierzchni biurowej, czyli ok. 8,5 proc. całości. Oferowano też ponad 54,4 tys. m kw. powierzchni w biurowcach będących w trakcie budowy. W 2014 r. katowicki rynek biurowy ma zasilić prawie 50,6 tys. m kw. nowej powierzchni.(PAP)

mab/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz