Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Kielcach można oddać krew pępowinową

0
Podziel się:

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach kobiety rodzące dzieci
mogą oddać na cele społeczne krew pępowinową, która później może być wykorzystywana przy leczeniu
kilkudziesięciu schorzeń onkologicznych.

bEEemYUR

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach kobiety rodzące dzieci mogą oddać na cele społeczne krew pępowinową, która później może być wykorzystywana przy leczeniu kilkudziesięciu schorzeń onkologicznych.

Jak wyjaśnił w poniedziałek PAP dyr. Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach Rafał Szpak, przyszła mama musi wyrazić zgodę na pobranie krwi i jednocześnie zrzec się praw do niej. Później krew trafia do banku na przechowywanie i w przypadku zgodności tkankowej może z niej skorzystać każdy pacjent - nie tylko w Polsce.

"Mieliśmy takie przypadki, że krew pobrana u nas pasowała do leczenia chorego we Francji czy Irlandii" - powiedział dyrektor. Z krwi pępowinowej może również skorzystać dziecko i matka, od której została ona pobrana.

bEEemYUT

Szpak dodał, że wszystkie kobiety, którym zaproponowano pobranie krwi pępowinowej, chętnie się na to zgadzały, bowiem jest to zabieg bezbolesny i bezinwazyjny. Krew pobierana jest podczas porodu, już po odcięciu pępowiny.

Jak podkreślił Szpak, komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej mają lepsze zdolności namnażania niż te pobrane na przykład ze szpiku; są one wykorzystywane przy leczeniu kilkudziesięciu schorzeń onkologicznych.

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach jest jednym ze szpitali w Polsce wytypowanych przez Ministerstwo Zdrowia do pobierania krwi pępowinowej na cele społeczne. Do tej pory funkcjonowały jedynie tzw. pobory prywatne - przyszli rodzice zawierali umowy z firmą, która pobierała krew pępowinową i później przechowywała wyselekcjonowane z niej komórki macierzyste.

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach odbywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu pobrań miesięcznie. Krew pępowinową można oddać także m.in. w Szpitalu św. Zofii w Warszawie.

bEEemYUZ

W zeszłym roku w całym kraju na cele społeczne krew pępowinowa została pobrana od około 2 tys. kobiet.

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach powstało w wyniku przekształcenia Specjalistycznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków. Specjalizuje się w ginekologii, położnictwie i neonatologii. W zeszłym roku w szpitalu przyszło na świat ok. 1700 dzieci. (PAP)

kps/ abr/ as/

bEEemYVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)