Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Kielcach rozpoczęto przebudowę układu komunikacyjnego centrum

0
Podziel się

Usprawnienie komunikacji w centrum Kielc na skrzyżowaniu osi Wschód-Zachód i
Północ-Południe przyniesie rozpoczęta w czwartek budowa nowego węzła drogowego w mieście.
Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. Pochłonie 100 mln zł, w tym 84 mln zł z kasy UE.

bEiORlhh

Usprawnienie komunikacji w centrum Kielc na skrzyżowaniu osi Wschód-Zachód i Północ-Południe przyniesie rozpoczęta w czwartek budowa nowego węzła drogowego w mieście. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. Pochłonie 100 mln zł, w tym 84 mln zł z kasy UE.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział, że przedsięwzięcie było przygotowywane przez siedem lat i jest bardzo oczekiwane przez kierowców, mimo że do maja 2013 roku będzie dla nich uciążliwe.

Inwestycja o roboczym tytule "budowa węzła Żelazna" umożliwi szybsze i bezpieczne pokonywanie krzyżujących się ciągów komunikacyjnych: al. IX Wieków Kielc - ul. 1 Maja i ul. Żelazna - ul. Zagnańska. Prowadzą one m.in. do dworca PKS i PKP oraz do urzędów: wojewódzkiego, marszałkowskiego i miejskiego.

bEiORlhj

Jak poinformował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach Piotr Wójcik, nowy węzeł połączy drogę krajową Łódź-Lublin (ul. Jesionowa i Łódzka) przez drogę wojewódzką 762 (ul. Krakowska) z drogą ekspresową Warszawa-Kraków w Chęcinach.

Powstaną m.in. wiadukty i estakady o łącznej długości 114 m oraz podziemne przejścia dla pieszych o długości 100 m, a także przebudowane zostanie rondo G.Herlinga-Grudzińskiego, które nada priorytet komunikacyjny ruchowi na al. IX Wieków Kielc i ul. 1 Maja.

Teren inwestycji obejmie ponad 20 ha w centrum Kielc. W ramach prac przygotowawczych, związanych z potrzebą wyburzenia kilkudziesięciu domów, miasto przygotowało 70 mieszkań dla lokatorów objętych przesiedleniami. Ponadto wycięto lub przesadzono ponad 1700 drzew.

Budowa węzła Żelazna realizowana jest w ramach projektu "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym", dofinansowanego kwotą ponad 233 mln zł przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

bEiORlhp

Projekt dotyczy Kielc i 9 gmin ościennych. Oprócz budowy węzła Żelazna obejmuje budowę i przebudowę ulic usprawniających komunikację w zachodniej części miasta, czyli wokół Targów Kielce, zakup 40 ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, budowę 4 pętli i 14 zatok autobusowych, a także zakup 24 elektronicznych tablic informacyjnych dla pasażerów i 20 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. (PAP)

mch/ je/

bEiORlhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)